Światowy teatr na deskach Barbicanu
DR JACEK KORNAK: Barbican Centre to z pewnością miejsce, który każdy zainteresowany kulturą powinien odwiedzić. Odbywają się tutaj wyjątkowe koncerty od klasyki, poprzez jazz do muzyki latynoskiej, nietypowe wystawy np. poświęcone science-fiction, ale także przedstawienia teatralne najciekawszych produkcji z Europy i ze świata.
Ostatnio mieliśmy okazje zobaczyć w Barbicanie dwa przedstawienia z dwóch różnych krańców świata. Malthouse Theatre oraz Black Swan State Theatre z australijskiej Victorii zaprezentowały “Picnic at Hanging Rock” Joan Lindsay w adaptacji Toma Wrighta oraz reżyserii Matthew Luttona. Ta historia, znana zapewne niektórym z filmu, na scenie jest opowieścią pięciu koleżanek z klasy. Dzięki rewelacyjnemu aktorstwu oraz pomysłowej reżyserii historia zaginięcia dziewczyn podczas szkolnej wycieczki przeradza się w poruszający thriller, który jest zarazem krytyką australijskiego społeczeństwa i jego historii. Lutton sprawia, że “Picnic at Hanging Rock” staje się uniwersalną medytacją nad czasem, traumą, pamięcią oraz tożsamością.
Jednym z najciekawszych przedstawień tego sezonu był występ Vakhtangov State Aademic Theatre of Russia z Moskwy. To jeden z najbardziej prominentnych moskiewskich teatrów, który prezentuje rosyjskie tradycje teatralne najwyższych lotów. W Barbican Centre zagrali sztukę Grigory Kanovicha “Smile Upon Us, Lord”. Przedstawienie wyreżyserował Rimas Tuminas. W rolach głównych mogliśmy zobaczyć Sergeya Makovetskiyego, Evgenya Knyazeva, Viktora Sukhorukova oraz Victora Dobronravova. To śmietanka rosyjskiego teatru, a ich występ był prawdziwą gratką dla miłośników sztuki aktorskiej. Przedstawienie “Smile Upon Us, Lord” to opowieść z Litwy z początku XX wieku. Kilku przyjaciół Żydów postanawia wyruszyć w podróż do Wilna. Ich podróż staje się nadrealistyczno-oniryczną podróżą do końca świata. Tuminas rewelacyjnie oddaje atmosferę nadchodzącego Holokaustu. Jego przedstawienie jest nostalgiczną refleksją nie tylko nad zmierzchem świata Żydów na tych terenach, ale też nad tym, co pozostaje z tego świata. To próba pozbierania strzępów i złożenia ich w opowieść o nieobecności. Dynamiczne, przerysowane aktorstwo, minimalistyczna scenografia oraz brak dosłowności nadają hiperboliczny wymiar tej sztuce, która to bawi swoim mrocznym humorem, to znów głęboko porusza humanizmem.
Barbican Centre to jedno z najbardziej interesujących miejsc na teatralnej mapie Wielkiej Brytanii. W tym sezonie można będzie jeszcze zobaczyć tam między innymi “Pericles” grupy teatralnej Cheek by Jowl, “The Encounter” Simona McBurney, regularnie wystawia tutaj swoje produkcje Royal Shakespeare Company.