ŚWIAT WTEDY BYŁ RÓŻOWY… Wernisaż wystawy Mieczysław Fogg – Pieśniarz Polaków
Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na wernisaż wystawy Mieczysława Fogga w Muzeum Teatralnym 15 września, godz. 17.00.
Ciekawe pod względem harmonicznym i melodycznym piosenki Mieczysława Fogga, dla którego komponowali wybitni polscy twórcy, jak np. Jerzy Petersburski czy Władysław Daniłowski, stały się inspiracją do powstania programu muzycznego.
Chcąc nadać nowe brzmienie dawnym utworom, przedsięwzięcie wykorzystuje piosenki Fogga, wprowadzając do nich elementy improwizacji i jazzowej harmonii. Starano się zaaranżować je na nowo tak, by brzmiały świeżo, przy jednoczesnym zachowaniu ich niepowtarzalnego klimatu w stylu retro. Tym sposobem W małym kinie, Kiedy będziesz zakochany, To ostatnia niedziela i inne kompozycje, zaaranżowane przez pianistę Dawida Troczewskiego, zyskały nowe brzmienie. Dzięki przedsięwzięciu, nieco już zapomniane dawne piosenki zaczęły „żyć na nowo” i stają się bliższe nawet młodemu pokoleniu, które wcześniej nie słyszało o ich istnieniu.
JACEK KOTLARSKI – śpiew
DAWID TROCZEWSKI – fortepian, aranżacje
Mieczysław Fogg był artystą, który poświęcił całe życie śpiewaniu i karierze estradowej. Mimo zmieniających się trendów muzycznych był wierny własnemu stylowi, bo jak mówił „nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie znudzić się”.
Wystawa ukazuje postać Mieczysława Fogga, jego karierę estradową na tle historii Polski XX w. oraz jego zaangażowanie, upór i wierność własnemu stylowi muzycznemu. Choć w połowie minionego stulecia nastąpiła eksplozja nowych gatunków muzycznych, a popularność zaczęli zdobywać artyści i zespoły młodszego pokolenia, to Mieczysław Fogg pozostał wierny swojemu warsztatowi i stylowi wokalnemu. Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty „Pieśniarzem Warszawy”, ale jego twórczość i upowszechnianie polskiej piosenki obiegły cały świat.
Na ekspozycji znajda się pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty oraz zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wśród nich unikatowe, nieudostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, m.in. fotografie z występów Mieczysława Fogga, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy oraz kroniki prowadzone przez jego pierwszą żonę Irenę Fogg. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest pianino, które towarzyszyło pieśniarzowi przez prawie całe życie artystyczne.
Mieczysław Fogg – Pieśniarz Polaków
Wystawa 16.09.2021-31.12.2021
Muzeum Teatralne
Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
{info. pras}