Świat obok pandemii [Międzynarodowy konkurs dokumentalny 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego]

08.04.2021
Czerwona obręcz reż. Joonas Berghäll

Przed nami kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego realizowana w trudnych dla świata i kultury czasach. 14 najnowszych filmów z całego świata, zakwalifikowanych do prestiżowego konkursu dokumentalnego, zabierze widzów do alternatywnej rzeczywistości bez śladów pandemii, ale pełnej równie poważnych problemów. Filmy z prestiżowych festiwali, a także długo oczekiwane premiery światowe będą rywalizować o Złoty i Srebrne Rogi przed międzynarodowym jury. Wśród nich 2 polskie produkcje.

„Pokażemy filmy, które prezentują zarówno ciemne, jak i jasne strony współczesnego świata. Konkursowe tytuły mierzą się z osobistymi i zbiorowymi traumami, rejestrują rozmaite napięcia i wrzenia, ale także są zapisem przemian dokonujących się w różnych częściach naszego globu - przede wszystkim za sprawą niekonwencjonalnych bohaterów i bohaterek.” - podsumowuje selekcję konkursową, Anita Piotrowska, krytyczka filmowa, kuratorka Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Jak zwykle, międzynarodowy konkurs dokumentalny zabierze nas w podróż dookoła świata. - dodaje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - filmowi twórcy odkryją przed nami fascynujące historie i niezwykłych bohaterów z RPA, Kambodży, USA, Szwecji, Rosji, Mongolii, Indii, Hongkongu,Korei, Iranu i Syrii.”

Kryminalne zagadki

Jednym z dwóch polskich filmów w konkursie międzynarodowym jest dokument „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, który niczym cień towarzyszy przez lata tajemniczemu Jerry’emu, poszukującemu zaginionych dzieci w RPA.

Po niewyjaśnionej śmierci malutkiej siostrzenicy, Angelo Madsen Minax wraca do swojego rodzinnego miasteczka w Michigan i kieruje kamerę na najbliższych. „Długa droga do domu” nie dostarcza jednoznacznych odpowiedzi, ale rysuje obraz rodziny zmagającej się z uzależnieniem, duchowością i tożsamością.

Straceńcy” (reż. Sadri Cetinkaya, Joonas Neuvonen) to mroczny dokument o trzech mężczyznach zagubionych w narkotykowym piekle w Południowo-Wschodniej Azji. Kontrowersyjny dziennik wideo przeobraża się w próbę rozwikłania zagadki tajemniczej śmierci.

Per Anders Rudelius w filmie „Tato ich zastrzelił” przywołuje historię zbrodni, która kilkanaście lat temu wstrząsnęła mieszkańcami małego szwedzkiego miasteczka. To opowieść o traumie i procesie leczenia wewnętrznych ran, gdzie niezależnie od wyroku sądu, przegrali wszyscy.

Nadużycia dokonywane przez amerykańską policję mają długą tradycję. Nowojorski detektyw zdemaskował korupcję na wielką skalę, co przyniosło mu łatkę zdrajcy. Kim był naprawdę? Magnus Skatvold w filmie „Niebieski kod milczenia” mierzy się z podwójnym życiem swojego bohatera.

Tundra i step

Tytułowa Ivanna w filmie Renato Borrayo Serrano („Życie Ivanny”) należy do koczowniczego ludu zamieszkującego bezkresną arktyczną Rosję. Postanawia porzucić tradycyjny, surowy styl życia, wyzwolić się z toksycznego związku i wyruszyć do miasta w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich dzieci.

Bohaterowie filmu „Krąg” nie mają tyle odwagi by zmienić swój los. Poprzez różne historie reżyserka, Nomin Lkhagvasuren zastanawia się co sprawia, że potomkowie nomadycznych ludów Mongolii odbierają sobie życie, a Mongolia jest w światowej czołówce samobójstw.


Krąg reż. Nomin Lkhagvasuren

Wideo rewolucja

W potrzasku” (reż. Hong Kong Documentary Filmmaker) ukazuje jeden z najbardziej dramatycznych momentów niedawnych protestów w Hongkongu – policyjne oblężenie politechniki. Wydarzenia chwytane za pomocą amatorskich kamer i telefonów, w rękach twórców dokumentu zamieniają się w pełne napięcia kino. Bohaterki dokumentu „Ogniem pisane” (reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh) z pomocą cyfrowych mediów odzyskują własny głos wbrew stereotypom, przesądom i na przekór indyjskiemu systemowi kastowemu.

Bohater niezwykły

Antybohater” Michała Kaweckiego to drugi z polskich filmów w konkursie. Miszka to chłopak o wielu twarzach, drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, który mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami.

Kim Tschang-Yeul to wybitny koreański malarz, bohater dokumentu „O mężczyźnie, który malował krople wody” (reż. Oan Kim, Brigitte Bouillot) ukazany oczami francuskiego syna, również artysty, który wyrafinowaną formę filmu czerpie z ojcowskich fascynacji i obsesji.

Historia niezwykła

Patricio Galvez, bohater filmu „Dzieci wroga” (reż. Gorki Glaser-Müller), po śmierci córki i jej męża walczy samotnie o wnuki uwięzione w potwornym obozie ISIS al-Hol w Syrii.

Reżyser dokumentu „Czerwona obręcz”, Joonas Berghäll, który cierpi na przewlekłą boreliozę, na całym świecie szuka lekarstwa na swoją chorobę i wyjaśnia, dlaczego nie podejmuje się wysiłków, aby powstrzymać globalną epidemię.

Firouzeh Khosrovani w filmie „Rentgen rodzinny” sięga po metaforę zdjęć rentgenowskich, by przejrzeć na wskroś skomplikowaną relację łączącą jej rodziców: matkę oddaną irańskiej rewolucji i zsekularyzowanego ojca radiologa.

Filmy międzynarodowego konkursu dokumentalnego 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

  • „Antybohater” / “Not Hero At All” reż. Michał Kawecki, Polska, 2021

  • „Czerwona obręcz” / “The Red Ring” reż. Joonas Berghäll, Finlandia 2021

  • „Długa droga do domu” / “North By Currant” reż. Angelo Madsen Minax, USA 2021

  • „Dzieci wroga” / “Children of the Enemy” reż. Gorki Glaser-Müller, Szwecja 2021

  • „Krąg” / “The Wheel” reż. Nomin Lkhagvasuren, Mongolia, 2020

  • „Niebieski kod milczenia” / “Blue Code of Silence” reż. Magnus Skatvold, Gregory Mallozzi, Norwegia, 2020

  • „Ogniem pisane” / “Writing with Fire” reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh, Indie, 2021

  • „O mężczyźnie, który malował krople wody” / “The Man Who Paints Water Drops” reż. Oan Kim, Brigitte Bouillot, Francja, Korea Południowa, 2020

  • „Rentgen rodzinny” / “Radiograph of a Family” reż. Firouzeh Khosrovani, Norwegia, Iran, Szwajcaria 2020

  • „Spacer z Aniołami” / “Walk With Angels” reż. Tomasz Wysokiński, Polska, 2021

  • „Straceńcy” / “Lost Boys” reż. Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya, Finlandia 2020

  • „Tato ich zastrzelił” / “Dad Shot Them” reż. Per Anders Rudelius, Szwecja 2020

  • „W potrzasku” / “Inside the Red Brick Wall” reż. Hong Kong Documentary Filmmaker, Hongkong, 2020

  • „Życie Ivanny” / “Life of Ivanna” reż. Renato Borrayo Serrano, Rosja, Norwegia, Finlandia, Estonia, 2021

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Szczegółowy program będzie opublikowany w połowie maja.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.