Studio Eksperymentalne Polskiego Radia rozpoczyna wędrówkę po świecie
Od 17 do 25 listopada polscy kompozytorzy i wykonawcy zawitają na 40. Festiwalu Muzyki Współczesnej w Huddersfield (hcmf//). Dzięki konsekwentnej współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z hcmf// polska muzyka obecna jest w programie tego wpływowego brytyjskiego festiwalu już po raz trzeci.
Prezentowana podczas tegorocznej edycji hcmf// wystawa poświęcona Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia oraz koncerty w wykonaniu europejskich gwiazd muzyki współczesnej i alternatywnej otworzą czteroletni interdyscyplinarny cykl wydarzeń poświęconych polskim pionierom światowego eksperymentu. Projekt jest częścią programu POLSKA 100 realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa. Dziedzictwo awangardy, jego współczesne aktualizacje oraz nowatorskie i eksperymentalne strategie artystyczne w polskiej kulturze są jednym z ważnych tematów, wokół których budowany jest autorski program IAM. Zgodnie z tą linią programową jednym z jego filarów jest długofalowy i interdyscyplinarny projekt związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej ośrodkiem, w którym tworzona była eksperymentalna i niezwykle, jak na owe czasy, nowatorska muzyka elektroakustyczna.
Nowoczesna, szeroko rozumiana produkcja i adaptacja dźwięku to jedna z najważniejszych współczesnych gałęzi przemysłu kreatywnego. Celem programu przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza jest przypomnienie, że to polscy artyści byli pionierami w tej dyscyplinie, a nasz kraj ma w niej wciąż dużo do powiedzenia. Kluczową rolę odegrało powołane do życia w 1957 roku Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, które przeszło do historii jako jeden z pionierskich ośrodków artystycznej muzyki elektroakustycznej. Warszawski ośrodek miał też ogromny wpływ na brzmienie wschodnioeuropejskiego filmu (ponad 300 ścieżek dźwiękowych), eksperymentalnej animacji i wideo artu, teatru oraz telewizji i radia (tysiące produkcji).
Twórcy Studia Eksperymentalnego to światowi pionierzy użytkowego sound designu oraz praktyk nowoczesnej produkcji muzycznej, która od kilku dekad decyduje o kształcie światowej muzyki popularnej w większym stopniu niż tradycyjna praktyka kompozycji oraz wykonawstwa. Ich dorobek Instytut Adama Mickiewicza zaprezentuje:
-podejmując współpracę z kluczowymi europejskimi festiwalami muzyki współczesnej i alternatywnej (koncerty, instalacje) oraz najważniejszymi mediami specjalizującymi się w muzyce eksperymentalnej (m.in. trzy kompilacje CD i albumy cyfrowe dołączane do prestiżowego brytyjskiego magazynu „The Wire”),
- tworząc bibliotekę nieodpłatnych próbek dźwiękowych zaczerpniętych z dorobku Studia Eksperymentalnego i dostosowanych do potrzeb współczesnej popularnej produkcji muzycznej
- inspirując i wspierając powstawanie filmów, spektakli oraz gier komputerowych zainspirowanych fenomenem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Wszystkie te formy zaprezentowane zostaną w ramach multimedialnej, mobilnej wystawy, którą w listopadzie obejrzeć (i usłyszeć) będą mogli już uczestnicy prestiżowego festiwalu w Huddersfield. Pierwsza pełna prezentacja wystawy odbędzie się w 2018 roku w prestiżowym Zentrum für Kunst und Medien w Karlsruhe. Wystawa, przygotowana przez zespół programu Polska Music Instytutu Adama Mickiewicza we współpracy z Danielem Muzyczukiem, kierownikiem Działu Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi, zaprezentuje paradoksalnie ogromny wpływ Studia Eksperymentalnego na wizualną (a dokładniej: audiowizualną) wrażliwość i wyobraźnię kilku pokoleń mieszkańców Bloku Wschodniego. Okazuje się, że wszyscy – często nieświadomie – dorastaliśmy przy dźwiękach Krzysztofa Pendereckiego, Eugeniusza Rudnika czy Bohdana Mazurka, stanowiących nieodłączny składnik wschodnioeuropejskiego kina science-fiction, animacji eksperymentalnych, ale też popularnych, skierowanych do najmłodszych odbiorców.
Hołd temu fenomenowi złożą także wybitni przedstawiciele współczesnej sceny eksperymentalnej i alternatywnej: zespół Małe Instrumenty, niemiecki wirtuoz analogowych syntezatorów Thomas Lehn, mistrz ambitnego techno Jacek Sienkiewicz czy mag archaicznych magnetofonów - Włoch Valerio Tricoli. Dla tych artystów inspiracje płynące z poszukiwań polskich pionierów światowego eksperymentu pozostają w pełni aktualne i atrakcyjne.
Publiczność i przedstawiciele środowiska muzycznego zgromadzeni w Huddersfield będą mieć również okazję do kolejnego spotkania z muzyką Agaty Zubel, Wojtka Blecharza czy Zbigniewa Karkowskiego, bohaterów dwóch poprzednich – współorganizowanych w ramach Polska Music – odsłon prestiżowego festiwalu. Tym razem utwory Zubel i Blecharza zabrzmią w wykonaniu – debiutującego w Huddersfield – Chóru Polskiego Radia, a dzieła Zbigniewa Karkowskiego wykonają Zespół Wokalny „Gęba" z Warszawy z Thomasem Lehnem oraz szwedzki ansambl GGR Betong. Z kolei brytyjskie The Riot Ensemble przedstawi kompozycję dopiero odkrywanej Nikolet Burzyńskiej.
Pełny program Polska Music podczas 40. edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej w Huddersfield 2017
17 listopada - 26 listopada
Wystawa: Studio Eksperymentalne Polskiego Radia
Galeria Sztuki Huddersfield (Huddersfield Art Gallery)
sobota, 18 listopada: 23:30
Jacek Sienkiewitcz (elektronika)
w programie:
Bohdan Mazurek (premiera światowa)
Bates Mill Photographic Studio, Huddersfield
niedziela, 19 listopada: 15:00
Chór Polskiego Radia
w programie:
Dai Fujikura (premiera światowa/brytyjska), Wojtek Blecharz, Agata Zubel
Huddersfield Town Hall
Poniedziałak, 20 listopada godz. 13:00
Zespół Małe instrumenty
W programie:
Włodzimierz Kotoński Study on One Cymbal Stroke (live variation) premiera brytyjska
Paweł Romańczuk m.in. Kartacz premiera brytyjska
wtorek, 21 listopada: 17:00
Zespół Wokalny „Gęba”
w programie:
Encumbrance Zbigniewa Karkowskiego, a także utwory Krzysztofa Knittla i Antoniego Beksiaka
St Paul’s Hall, Huddersfield
czwartek, 23 listopada: 21:30
Thomas Lehn (laptop i taśma)
w programie:
utwory Bogusza Schaefera
Bates Mill Photographic Studio, Huddersfield
piątek, 24 listopada: 19:00
The Riot Ensemble
w programie nowy utwór Nikolet Burzynskiej „Ombak” (premiera światowa)
St Paul’s Hall, Huddersfield
piątek, 24 listopada: 23:30
Valerio Tricoli (elektronika) gra utwory Bohdana Mazurka (premiera światowa)
Bates Mill Photographic Studio, Huddersfield
{info. pras.}