Spectral Score
29 października w warszawskiej Galerii Kordegarda odbędzie się wyjątkowy mini-koncert prezentujący oprogramowanie tworzące interaktywną partyturę na podstawie analizy dźwiękowej gry muzyka i dyskusja o spektralizmie z udziałem krytyków i instrumentalistów. To kolejne z wydarzeń wystawy sztuki nowych mediów w ramach Festiwalu Kultura 2.0, organizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Wstęp wolny.
Wyjątkowe, tym razem muzyczne spotkanie z nowymi mediami - Spectral Score, odbędzie się
w warszawskiej Galerii Kordegarda w najbliższy wtorek, 29 października w godzinach 18.00-20.00. Spectral Score to przedsięwzięcie muzyczne z pogranicza spektralizmu (jednego z głównych trendów współczesnej muzyki poważnej) i muzyki improwizowanej z kluczową rolą technologii cyfrowej.
To oprogramowanie stwarzające środowisko dla nowej formy interakcji improwizującego solisty-instrumentalisty z kameralnym ansamblem.
Na podstawie analizy spektralnej brzmienia instrumentu, Spectral Score generuje w czasie rzeczywistym interaktywną partyturę, która wyświetlana na ekranie, z niewielkim opóźnieniem odgrywana jest przez czytających a vista muzyków. Tym samym powstaje bogaty harmonicznie akompaniament, podążający niczym kanon za improwizatorem. Powstała muzyka łączy spójność muzyki komponowanej ze spontanicznością muzyki improwizowanej. Mimo centralnej roli oprogramowania, docelowy dźwięk ma charakter w pełni akustyczny; cyfrowo generowane są jedynie struktury dźwiękowe. Między godziną 18.00 a 20.00 odbędzie się krótki koncert prezentujący działanie oprogramowania do improwizowanej muzyki spektralnej z udziałem muzyków m.in.: Michała Górczyńskiego, Mikołaja Pałosza, Leny Romul, Przemka Daniłowicza oraz Bolka Jezierskiego, a także prowadzona przez Ewę Szczecińską dyskusja z udziałem krytyka Jana Topolskiego, instrumentalistów oraz autora projektu, Krzysztofa Cybulskiego.
Sztuka nowych mediów stale towarzyszy Festiwalowi Kultura 2.0, który odbywa się już po raz siódmy. Tegoroczna wystawa, tak jak cały festiwal, stawia pytanie o problematykę nadmiaru kultury. Wystawa będzie w równym stopniu szukać jego przyczyn, pomysłów na uporanie się z nim jak
i proponować alternatywne postawy w świecie przesytu cyfrowymi danymi. Wystawę można oglądać w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15) w Warszawie do 6 listopada. Wstęp wolny.
Więcej na www.kultura20.pl