Smutek za utraconym...

01.11.2013

{oh!} Orkiestra Historyczna zaprasza na refleksyjny wieczór z muzyką barokową. W niedzielę 3. listopada w Kościele św. Anny w katowickim Nikiszowcu zabrzmi koncert „{oh!} Lamento Funebre – Smutek za utraconym...”, który ma być muzyczną interpretacją zaduszkowego nastroju towarzyszącego pierwszym dniom listopada.

Koncert będzie także wyjątkową okazją do wysłuchania muzyki mniej znanych kompozytorów epoki baroku, których utwory wykonuje się bardzo rzadko. W programie, który wypełnią utwory instrumentalne znajdą się m.in. kompozycje Schmelzera, Muffata, Rosenmullera, Grauna czy Locatelliego. Zespół zaprezentuje się nie tylko w pełnym składzie, usłyszymy również utwory kameralne, wykonywane przez kilku muzyków {oh!} Orkiestry.

{oh!} Orkiestra Historyczna, która powstała z inicjatywy koncertmistrzyni Martyny Pastuszka i menedżera zespołu Artura Malke działa już od marca 2012 roku, dostarcza mieszkańcom Śląska sposobności obcowania z muzyką baroku, prężnie współpracując z instytucjami, które w Katowicach od lat cieszą się zaufaniem słuchaczy. Orkiestra skupia kilkunastu znakomitych śląskich artystów, którzy zdobywali doświadczenie w podobnych zespołach w całej Europie. Jej działalność zauważana oraz doceniana jest już w całym kraju, a zespół cieszy się również coraz większym zainteresowaniem wśród słuchaczy. {oh!} Orkiestra Historyczna ponownie otrzymała zaproszenia na przyszłoroczne festiwale w Tarnowie, Świdnicy, Bytomiu, Żorach, po raz pierwszy zagości również w Gliwicach i Częstochowie, a międzynarodowe festiwale w Pradze oraz Bruhl (Niemcy) zaprosiły {oh!} Orkiestrę na edycję w roku 2015.

We współpracy z zespołami wokalnymi, dyrygentami oraz uznanymi solistami Orkiestra przygotowuje się do wykonania dużych form wokalno-instrumentalnych - plany na 2014 r. obejmują wykonanie m.in. „Pasji wg św. Jana” J.S. Bacha czy oratorium „Mesjasz” G.F. Handla. Zespół nie zaniedbuje przy tym repertuaru instrumentalnego - mając w swoich szeregach pasjonatów muzyki francuskiej pragnie szczególnie skoncentrować się na muzyce dworu Ludwika XIV i Ludwika XV. Z tą myślą kolejny koncert {oh!} już w grudniu! - będzie można wtedy usłyszeć muzykę najznakomitszych kompozytorów francuskich XVII wieku.

Organizatorem koncertu „{oh!} Lamento Funebre – Smutek za utraconym...” jest Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów przy współorganizacji Stowarzyszenia „Art In Motion”. Koncert w Kościele św. Anny rozpocznie się o godz. 18.00 - wstęp wolny.

 

{oh!} Orkiestra Historyczna:

 

Martyna Pastuszka – koncertmistrz, Małgorzata Malke, Alicja Sierpińska,             Adam Pastuszka, Violetta Tomczyk, Marzena Biwo  - skrzypce

Dominika Małecka - altówka

Bartosz Kokosza - wiolonczela

Justyna Krusz - viola da gamba

Stanisław Smołka - kontrabas

Marcin Świątkiewicz - klawesyn

 

 

Koncert {oh!} Lamento funebre – Smutek za utraconym...

{oh!} Orkiestra Historyczna

3 listopada 2013 r., (niedziela), godz 18.00

Kościół św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu

Program:

 

  • J.H. Schmelzer (1620-1680) - Lamento sopra la morte Ferdinandi III
  • G. Muffat (1653-1704) - Sonata IV ze zbioru Armico Tributo
  • J. Rosenmuller (1619-1684) - Sonata Seconda ze zbioru Sonatae a 2,3,4, et 5 stromenti da arco et altri na dwoje skrzypiec i basso continuo
  • J.G. Graun (1703- 1771) Quartetto c- moll  WV Cv:XIV:19
  • F. Benna (16??-17??) Sonata f-moll na skrzypce i basso continuo
  • P.A.Locatelli (1695-1764) - Lamento Funebre f-moll na orkiestrę

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.