Słuchawki dla melomana
Muzyka jest stale obecna w życiu człowieka. Coraz więcej osób, bez względu na wiek, nie wyobraża sobie dnia bez ukochanych dźwięków.
I każda z nich ma inne wymagania odnośnie do sposobu i jakości odbieranych dźwięków. To ostatnie jest szczególnie ważne dla melomana, niezależnie od rodzaju muzyki, jaki preferuje.
fot. Marek RelichSłuchawki do „empetrójek”
Skupmy się na słuchawkach do przenośnych odtwarzaczy. Z tej formy odbioru muzyki korzystają głównie osoby młode, co wyraźnie widać na ulicy. Oczywiście dużo zależy od samego odtwarzacza, jednak technika zrobiła tak ogromny krok naprzód, że niedoskonałości dźwięków mające źródło w rodzaju odtwarzacza są dostrzegalne jedynie przez osoby wybitnie znające się na muzyce i posiadające doskonały słuch.
Natomiast różnice dźwięku wynikające z rodzaju słuchawek jest w stanie dostrzec każdy. Te, które są sprzedawane wraz z odtwarzaczem najczęściej są najprostsze i nie zapewniają wysokiej jakości odbioru. Dźwięk jest płaski i okrojony.
Wybór słuchawek jest ogromny. I nie chodzi tu jedynie o ich wygląd i kolorystykę, które można zaobserwować na wielu portalach sprzedaży internetowej np. w zalando. Przyjrzyjmy się więc podstawowym rodzajom słuchawek, ich wadom i zaletom.
Słuchawki douszne
Są to najczęściej spotykane, niewielkie „pchełki” wsadzane do ucha, z których dźwięk dostaje się niemal bezpośrednio do kanału słuchowego. Dźwięk jest wyraźny i da się uchwycić jego głębię. Jednocześnie, w zależności od stopnia głośności, może do nas docierać wiele dźwięków z zewnątrz. Muszą być dobrej jakości, odpowiednio wyprofilowane, w przeciwnym razie mogą uszkodzić małżowinę uszną.
Słuchawki dokanałowe
Z wyglądu przypominają stopery douszne przyklejone do małych słuchawek. Wystająca wypustka jest wprowadzana bezpośrednio do kanału słuchowego i z tego względu nie wydaje się to być wybór najzdrowszy dla naszego słuchu (bębenki są niemiłosiernie atakowane przez fale dźwiękowe). Z drugiej strony, przez szczelność, jaką zapewniają, i silniejsze tłumienie dźwięków zewnętrznych, możliwe jest słuchanie muzyki znacznie ciszej przy jednoczesnym zachowaniu głębi dźwięków.
Słuchawki nauszne
Często przypominają wielkie nauszniki. Zapewniają fantastyczny odbiór dźwięków i są dość łaskawe dla naszego słuchu dzięki temu, że ów dźwięk nie wnika bezpośrednio do kanału słuchowego. Jednak nie są tak dyskretne jak dwa powyższe modele, a przy głośnym słuchaniu muzyki zmuszamy do tego również nasze otoczenie.
(BB)