SKOK W DOK. Forum Filmów Dokumentalnych dla Dzieci w CKF

08.01.2020
SKOK W DOK. Forum Filmów Dokumentalnych dla Dzieci w CKF

Jak stworzyć film dokumentalny lub uzyskać wsparcie w jego realizacji? Jak w formule kina dokumentalnego opowiadać o świecie młodych ludzi lub dzieci? W laboratorium pomysłów dokumentalnych wszyscy – od dzieci po seniorów – mogą spróbować swoich sił. Eksperymentalny program SKOK W DOK to nowa inicjatywa Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Początek rekrutacji już 15 stycznia podczas Forum kina dokumentalnego dla dzieci. Wydarzenie o charakterze otwartym odbędzie się w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Program SKOK W DOK to eksperyment edukacyjny skierowany do kreatywnych osób, które zamierzają tworzyć filmy dokumentalne i mają pomysł na opowieść o świecie dzieci lub młodych ludzi. Do udziału w programie zgłaszać się mogą chętni z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym.

SKOK W DOK organizowany jest po raz pierwszy, a skupiać się będzie na filmach dokumentalnych dla dzieci. Kino to cieszy się dużą popularnością
w krajach skandynawskich oraz w Holandii, w Polsce zaś wciąż jest mało znane i niewiele się go tworzy. - Chcemy zmienić ten stan rzeczy. Jak nigdy dotąd potrzebujemy medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, we wzajemnym zrozumieniu oraz w pojmowaniu szybko zmieniającego się świata. Film dokumentalny jest doskonałym do tego narzędziem! - mówi Katarzyna Ślesicka, od wielu lat związana z polskim kinem dokumentalnym, zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Filmowej
im. Andrzeja Wajdy. Tworzony przez instytucję program SKOK W DOK potrwa od marca do czerwca. Podczas czterech całodniowych sesji dorośli wraz
z tutorami opracowywać będą pomysły filmów dla dzieci. Aby efekty odzwierciedlały perspektywę przyszłych odbiorców, pomysły dorosłych poddane zostaną konsultacji z młodymi widzami. Młodzi specjaliści będą też uczyć się podstaw tworzenia filmów dokumentalnych. Program zakończy publiczna prezentacja pomysłów przed ekspertami.

Rekrutacja do programu SKOK W DOK potrwa do 2 marca, a zainaugurowana zostanie już niebawem - 15 stycznia. Kogo interesuje dziecięca perspektywa w kinie, kto chciałby tworzyć w Polsce kino dokumentalne dla dzieci i szuka inspiracji, ten może wziąć udział w wydarzeniu, które ma charakter otwarty. Forum kina dokumentalnego dla dzieci zaplanowano w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Prezentowane tam będą przykłady filmów dokumentalnych dla dzieci, zaistnieje również możliwość rozmowy z twórcami z Polski i Holandii. Jak podkreślają pomysłodawczynie i koordynatorki programu SKOK W DOK, Karolina Śmigiel i Diana Gaik, pojawi się tam też szansa wzmocnienia sił twórczych i otwarcia się na zagadnienia towarzyszące młodym ludziom.

Forum kina dokumentalnego dla dzieci to poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytania:

• Po co kino dokumentalne dla dzieci? O różnicach między filmem dokumentalnym dla dzieci i o dzieciach. • Jak powstają filmy dokumentalne dla dzieci w Holandii? • Jak wygląda praca nad filmem dokumentalnym dla dzieci? • Co może być tematem filmu dokumentalnego dla dzieci i jak go szukać? • Jak pracować z dziećmi? O psychologii dziecka i nastolatków. • Jak stymulować proces twórczy/kreatywny?

Eksperci biorący udział w Forum:

• twórczynie z Holandii: Meike Statema (festiwal IDFA, szefowa sekcji IDFA Kids & Docs) i Astrid Bussink (reżyserka filmów dokumentalnych dla dzieci); • twórcy z Polski: Katarzyna Lesisz (reżyserka, tutorka programu), Maciej Cuske (reżyser, tutor programu); • eksperci, specjaliści i producenci dokumentalni: Katarzyna Ślesicka, Małgorzata Staroń, Paulina Czapska, Patrycja Rzepecka, Karolina Śmigiel, Diana Gaik.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Ambasadę Królestwa Niderlandów
w Warszawie. Program SKOK W DOK to wspólna inicjatywa głównego organizatora Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz partnerów: Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, Millennium Docs Against Gravity, Akademii Dokumentalnej i Festiwalu Kino w Trampkach.

Szczegółowy program SKOK W DOK. Forum kina dokumentalnego dla dzieci - 15 stycznia, Ambasada Królestwa Niderlandów, ul. Kawalerii 10, Warszawa:
9:30 - 10:00 | rejestracja i poranna kawa
10:00 - 10:50 | start i projekcja filmów dokumentalnych dla dzieci ze zbioru Millennium Docs Against Gravity
10:50 - 11:10 | Po co kino dokumentalne dla dzieci? O różnicy między filmem dokumentalnym dla dzieci i o dzieciach - prezentacja argumentów i punktów widzenia (Karolina Śmigiel i Diana Gaik - pomysłodawczynie i twórczynie projektu, Katarzyna Ślesicka - producentka, dyrektorka działu edukacji CKF, Małgorzata Staroń - producentka filmów dokumentalnych)
11:10 - 11:25 | przerwa kawowa
11:25 - 12:40 | wystąpienie Meike Statema (IDFA Kids&Docs) + Q&A
12:40 - 14:10 | wystąpienie Astrid Bussink (reżyserka m.in. “Giovanni i wodny balet”, “Listen”) + Q&A
14:10 - 15:00 | lunch
15:00 - 16:00 | Jak szukać tematu do filmu dokumentalnego dla dzieci? Co może być tematem w filmie dokumentalnym dla dzieci? - Katarzyna Lesisz i Maciej Cuske (reżyserzy i tutorzy)
16:00 - 16:10 | przerwa
16:10 - 17:15 | warsztaty do wyboru:
I - Jak pracować z dziećmi? O psychologii dziecka i nastolatka - prowadzenie Patrycja Rzepecka (rekomendowany dla twórców bez doświadczenia w pracy z dziećmi i młodymi ludźmi)
II - Jak stymulować proces twórczy/kreatywny? - trenerka Paulina Czapska (rekomendowany dla osób rozpoczynających przygodę z tworzeniem)
17:15-17:30 | podsumowanie i zamknięcie Forum.

Formularz zapisów na Forum: https://forms.gle/QhDMx82p1gVRSnGT9 .

Szczegółowe informacje o programie SKOK W DOK – na stronie organizatora Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy: www.ckf.waw.pl oraz na blogu projektu: skokwdok.tumblr.com.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1429138970581879/ .

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.