Skarby w piszczałkach zaklęte, odkrywane na nowo

15.11.2020
Skarby w piszczałkach zaklęte, odkrywane na nowo

Skarby w piszczałkach zaklęte, odkrywane na nowo,  to cykl pięciu filmów, prezentujących możliwości króla wszystkich instrumentów. Każdy odcinek nagrany został na innych organach, które, choć różną się zarówno stylistyką brzmieniową czy okresem powstania, mają jedną cechę wspólną, a mianowicie są prawdziwymi perłami w zakresie kunsztu organmistrzowskiego, jak również wyróżniają je wyjątkowe walory brzmieniowe czyniąc z nich tytułowe skarby, nie tylko w skali naszego kraju. Odkrywać te skarby możemy wsłuchując się w zróżnicowany stylistycznie repertuar, którego wykonawcami są znakomici polscy organiści:

  • Krzysztof Urbaniak – organy Hanasa Hummla (1616) w kościele św. Andrzeja w Olkuszu

  • Jarosław Wróblewski – organy Andreasa Hildebrandta (1719) w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku

  • Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa – barokowe organy w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu

  • Marek Pilch – organy Dominika Biernackiego w katedrze siedleckiej

  • Ireneusz Wyrwa – organy firmy Mühleisen  w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu

Wszystkie filmy zostały opatrzone komentarzem, zawierającym szereg informacji na temat okoliczności powstania instrumentu czy historii danego miejsca. Lektor przybliży również wykonywany repertuar, dzięki czemu każdy widz i słuchacz, zostanie wprowadzony w zagadnienia związane z poszczególnymi utworami, niezależnie od stopnia wiedzy i przygotowania muzycznego. Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, która w charakterze lektora „oprowadzi” po zakamarkach magicznego świata organowego, pieczołowicie zadbała, aby każdy mógł poczuć wyjątkowość materii, zaprezentowanej w filmie.

Wszystkie nagrania zostały zrealizowane przez Studio Ars Sonora, co gwarantuje najwyższą jakość zarówno audio, jak i wideo.

Materiały dostępne będą na kanale YouTube Studia Ars Sonora (www.youtube.com/user/ArsSonora), stronie internetowej Stowarzyszenia Pro Musica Organa (www.spmo.pl), jak również rozpowszechniane będą za pomocą mediów społecznościowych.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.