Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – cztery wymiary muzyki

10.06.2018
Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – cztery wymiary muzyki

Zbliża się XVIII edycja Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. W tym roku Orkiestra przygotowała dla mieszkańców Warszawy cztery wyjątkowe koncerty symfoniczne. Organizatorzy zachęcają słuchaczy, by podążając za programem festiwalu, odkryli zupełnie odmienne wymiary muzyki klasycznej, w jej najlepszym wydaniu.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu to dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry. – W ten sposób dziękujemy mieszkańcom Warszawy za ich ogromną sympatię i wsparcie, które nieustannie motywuje nas do podejmowania coraz to śmielszych wyzwań, aby w przyszłości uczynić Warszawę jednym z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie Europy.

Kolejne edycje festiwalu pokazują słuchaczom, jak bogata i zaskakująca może być kulturalna oferta Warszawy. W tym roku festiwal rozpocznie się i zakończy w nowopowstałym Pawilonie Koncertowym w siedzibie Orkiestry na Pradze-Południe. Podczas dwóch pozostałych koncertów Sinfonia Varsovia pojawi się w Kościele OO. Dominikanów na Służewie oraz w samym sercu miasta, na Placu Defilad. Razem z Sinfonią Varsovią na festiwalowych scenach pojawi się cała plejada znakomitych solistów i dyrygentów.

Inauguracja jak z Bajki (16.06, g. 16:00) to spotkanie z muzyką, która pobudza wyobraźnię i pozwala słuchaczom na snucie fantastycznych interpretacji dźwiękowych historii. Koncert rozpocznie Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki. Następnie na scenie pojawi się Mariusz Patyra, który wspólnie z orkiestrą wykona I Koncert skrzypcowy Niccolò Paganiniego. Niezwykłości temu wykonaniu z pewnością doda fakt, że Mariusz Patyra jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w prestiżowym konkursie „Premio Niccolò Paganini” w Genui. Co więcej, w tym roku mija równo 200 lat od powstania tego arcydzieła muzyki skrzypcowej. Na zakończenie Sinfonia Varsovia pod batutą Sebastiana Perłowskiego zaprezentuje wybór tematów I i II suity ze słynnej opery Carmen Georges’a Bizeta.

Choć Olga Pasiecznik uznawana jest za niezwykle wszechstronną wokalistkę, to bez wątpienia jedną z jej największych specjalności jest repertuar mozartowski. Mozart o zmierzchu (19.06, g. 20:30) zapowiada się zatem na prawdziwą ucztę dla miłośników śpiewaczki w klasycznej odsłonie. Podczas koncertu zaśpiewa ona często niedoceniane, choć wyjątkowo kunsztowne i jednocześnie ogromnie wymagające dla wykonawcy arie koncertowe najsłynniejszego z wiedeńskich klasyków. Koncert dopełni uwertura do opery Wesele Figara oraz dwie neoklasyczne miniatury orkiestrowe polskich twórców – Stefana Kisielewskiego i Henryka Czyża. Muzyków poprowadzi maestro Michał Klauza.

W trakcie festiwalu nie mogło zabraknąć również wyczekiwanego przez wielu koncertu plenerowego na Placu Defilad. W przypadające tego dnia Święto Muzyki Sinfonia Varsovia oraz Adam Sztaba zapraszają wszystkich na wieczór pełen najsłynniejszych muzycznych tańców z repertuaru muzyki klasycznej, a także baletowej, filmowej i musicalowej. W Święto Muzyki! (21.06, g. 20:00) na jednej scenie Piotr Czajkowski spotka się z Wojciechem Kilarem, Astorem Piazzolą i Stanisławem Moniuszką. Oprócz tego w programie znajdą się kompozycje samego Adama Sztaby, Dymitra Szostakowicza oraz ojca koncertów popularyzujących muzykę klasyczną – Leonarda Bernsteina.

Finał w Dzień Ojca (23.06, g. 16:00) to powrót do Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Na scenie pojawią się ojciec i syn, dyrygent Jean-Jacques i pianista Alexandre Kantorow. W programie znajdzie się muzyka inspirowana melodiami ludowymi i zawierająca cechy charakterystyczne kultury dwóch narodów – Węgrów i Włochów. Koncert rozpocznie II Rapsodia węgierska Ferenca Liszta w opracowaniu na orkiestrę. Następnie Alexandre Kantorow wykona partię solową w II koncercie fortepianowym A-dur Liszta. Na zakończenie koncertu, a tym samym całego festiwalu, muzycy Sinfonii Varsovii wykonają jeden ze swych popisowych utworów, brawurową IV Symfonię A-dur Włoską Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Na koncerty w Pawilonie Koncertowym obowiązują bilety w cenie 15zł/10zł, na pozostałe wstęp jest bezpłatny.

Szczegóły na www.sinfoniavarsovia.org

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.