Sinfonia Iuventus zagra pod batutą Antoniego Wita

-
06.05.2021

Maestro Antoni Wit, należący do najwyżej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, oklaskiwany na estradach całego świata, jest oddanym popularyzatorem muzyki polskiej – i ona właśnie, reprezentowana dziełami jednego kompozytora i utrzymana w ekspresyjnym, neoromantycznym duchu, wypełni w całości program monograficznego, majowego koncertu Sinfonii Iuventus.

Jego bohaterem jest trochę dziś zapomniany, a wybitny polski kompozytor Zygmunt Stojowski (w tym roku mija 75 lat od jego śmierci). Po krótkim okresie nauki u Władysława Żeleńskiego w Warszawie kontynuował studia kompozytorskie w Paryżu, pobierał też mistrzowskie lekcje fortepianu u Paderewskiego, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń i wspólnota emigracyjnych losów. Najwspanialsze sukcesy w rolach kompozytora, pianisty, przede wszystkim zaś ogromnie cenionego pedagoga Stojowski odniósł w okresie czterech dekad pobytu w USA (od 1905 do śmierci w 1946). Rapsodia symfoniczna na fortepian i orkiestrę powstawała w latach 1898–1900. Prawykonana z sukcesem w Berlinie w 1900 roku (Filharmonicy Berlińscy, dyrygent Josef Řebíček), weszła na wiele lat do koncertowego repertuaru samego Stojowskiego, a także innych pianistów. Dzieło zawierające odwołania do muzyki narodowej zachwyca bogactwem zmiennych nastrojów, barwnością orkiestracji oraz błyskotliwą wirtuozerią partii solowej, w której zaprezentuje się Krzysztof Książek, laureat II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku, uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Przypomnijmy, że ta właśnie kompozycja znalazła się też na wysoko ocenianej płycie Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa (Warner Classics 2017), zarejestrowana przez Jonathana Plowrighta pod batutą Łukasza Borowicza. Nieco wcześniejsza, pełna dramatyzmu i silnych emocji Symfonia d-moll, dzieło dwudziestosiedmioletniego kompozytora, jest utworem, który rok po skomponowaniu zdobył I nagrodę w kategorii utworów orkiestrowych w Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku.

8 maja 2021, godz. 20.00
Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy

Krzysztof Książek | fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Antoni Wit | dyrygent

Program

Zygmunt Stojowski

Rapsodia symfoniczna na fortepian i orkiestrę
Symfonia d-moll op. 21

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Patronat medialny: TVP Kultura, Presto, polmic.pl

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.