SILENTLY [Projekt Michała Sławeckiego i Marcina Nierubca do poezji James`a Joyce`a]

-
20.06.2022
Michał Sławecki

Teledysk do utworu "Silently" jest zapowiedzią premierowego cyklu 10 pieśni skomponowanych przez Marcina Nierubca do słów wierszy Jamesa Joyce`a z cyklu "Chamber music". Blisko sto lat temu do tego tomiku wierszy sięgnął również Karol Szymanowski komponując w 1926 roku "7 Pieśni do słów J.Joyce`a".

Wykonawcą "Silently" i innych pieśni jest jeden z najzdolniejszych śpiewaków młodego pokolenia - Michał Sławecki, który występował z sukcesami w Polsce, na Litwie, Łotwie, Malcie, Francji, Japonii, Niemczech, Grecji, Austrii, Południowej Afryce, Serbii i Kazachstanie.

 

Towarzyszy mu kwartet smyczkowy Splot Quartet, który tworzą znakomite instrumentalistki: Kornelia Grądzka, Karolina Gutowska, Agnieszka Podłucka i Dobrawa Czocher - artystka prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon oraz pianistka Natalia Czekała.

 

Kompozytorem pieśni jest Marcin Nierubiec znany ze współpracy z najbardziej znanymi gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej, a także twórca muzyki do poezji K.K. Baczyńskiego i utworów instrumentalnych.

Nastrojowy i nostalgiczny teledysk jest autorstwa Tadeusza Kabicza. a autorem zdjęć jest Marcin Szołtysek. Patronem teledysku jest Ambasada Irlandii. Utwór będzie promowany we wszystkich Ambasadach Irlandii na całym świecie 16 czerwca br. z okazji tzw. Bloom`s Day, czyli bohatera powieści Ulyssesa Joyce`a. Oficjalna prapremiera wideoklipu i pieśni odbyła się na obchodach "Bloomsday" w Teatrze Polskim 14 czerwca w Warszawie z udziałem Pani Ambasador Irlandii w Polsce Emer O`Connell i dyrektora Teatru Polskiego Andrzeja Seweryna.

 

"Silently to dla mnie utwór, dzięki któremu odbywam podróż w nieznane i nieodkryte przeze mnie dotychczas. To utwór, dzięki któremu patrzę mocno w głąb siebie i który uruchamia nowe pokłady wrażliwości, które z pewnością wykorzystam w muzyce klasycznej." mówi kontratenor Michał Sławecki

 

"Nie wszyscy wiedzą, ale James Joyce śpiewał i miał piękną barwę głosu. Na jednym z konkursów muzycznych "Feis Ceoil" w Dublinie w 1904 roku , zajął 3 miejsce, a kompozytor Luigi Denza zachęcał go do kontynuowania kariery wokalnej. Na szczęście dla literatury stało się inaczej. Starałem się, by w moich pieśniach głos Michała Sławeckiego był rodzajem alter-ego twórcy "Ulissesa" "opowiada kompozytor Marcin Nierubiec

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.