Senja Rummukainen – fińska wiolonczelistka po raz pierwszy w Krakowie

-
16.04.2022
Senja Rummukainen – fińska wiolonczelistka po raz pierwszy w Krakowie

Krótko po świętach Wielkanocnych, w piątek 22 kwietnia 2022 o godz. 19.30 i w sobotę, 23 kwietnia 2022 roku o godz. 18.00, w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędą się koncerty symfoniczne, podczas których wystąpi po raz pierwszy przed krakowską publicznością fińska wiolonczelistka, Senja Rummukainen. Artystka wykona Rapsodię hebrajską Ernesta Blocha z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. W programie koncertów znalazły się także utwory Felixa Mendelssohna.


Senja Rummukainen jest obecnie studentką profesora Jensa Petera Maintza w Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Wśród swoich dotychczasowych osiągnięć przede wszystkim poszczycić się może szóstą lokatą w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w 2019 roku oraz uzyskaniem tytułu finalisty Międzynarodowego Konkursu im. Guilherminy Suggii w Portugalii. W 2014 roku artystka zwyciężyła ponadto w Konkursie Wiolonczelowym w Turku w Finlandii. Mimo młodego wieku, koncertowała dotychczas między innymi z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Teatru Maryjskiego, Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música, Helsińska Orkiestra Filharmoniczna czy Orkiestra Filharmoniczna w Oslo. Obecny sezon koncertowy artystki wiąże m.in. z debiutem z BBC Symphony Orchestra pod batutą Sakariego Oramo, z którym to zespołem Senja Rummukainen wykonała Koncert wiolonczelowy e-moll Edwarda Elgara. Przed krakowską publicznością artystka zaprezentuje natomiast dzieło Ernesta Blocha Schelomo: Rhapsodie Hébraïque na wiolonczelę i orkiestrę, pochodzące z Żydowskiego cyklu i stanowiące wyraz jego twórczej koncepcji muzyki żydowskiej.

 

Wieczory otworzy uwertura koncertowa Hebrydy  Felixa Mendelssohna, powstała dzięki inspiracji podróżą kompozytora do Szkocji, zamknie zaś spójną tematyczną klamrą jego III Symfonia a-moll zwana popularnie Szkocką – czteroczęściowe dzieło przepełnione odniesieniami do szkockiej muzyki ludowej, którego pierwsze szkice zanotowane zostały podczas tej samej podróży z 1829 roku.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.