Sekret Stradivariusa

11.10.2012

Szwajcarski ekspert zaraził drewno specjalnymi gatunkami grzyba, aby zmienić jego właściwości akustyczne. Tak powstały skrzypce, których brzmienie trudno odróżnić od legendarnego Stradivariusa.

Jak donosi strona internetowa Max Delbruck Center for Molecular Medicine, wszystko dlatego, że grzyb zmienił właściwości drewna. Jego gęstość jest mniejsza, a to sprawia, że dźwięk rozchodzi się w nim szybciej. To zaś jedna z ważniejszych cech idealnego materiału na instrumenty. Stradivari dobrze o tym wiedział.

Grzyby atakujące drewno zawsze zmniejszają jego gęstość. Niestety jednocześnie zmniejszają też prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych - tłumaczy badacz. - P. vitreus i X. longipes są pod tym względem wyjątkowe. Niszczą ściany komórek tkanki drzewnej i sprawiają, że stają się one cieńsze. Mimo to, nawet na późnym etapie rozkładu, drewno zachowuje strukturę stanowiącą sztywne rusztowanie dla rozchodzących się fal dźwiękowych.

Efekty pracy naukowców i lutników można było poznać na własne uszy podczas specjalnego pokazu. Niewidoczny dla publiczności, brytyjski skrzypek Matthew Trusler grał na różnych instrumentach, w tym na prawdziwym Stradivariusie. Zarówno jury złożone z ekspertów, jak i większość publiki uznała dźwięk skrzypiec z zagrzybionego drewna za autentycznego Stradivariusa.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.