Schumann nie tylko dla amatorów

23.06.2014

Domowe muzykowanie było w XIX wieku czymś zupełnie naturalnym. Nic więc dziwnego, że powstawało wtedy mnóstwo utworów przeznaczonych dla amatorów. O tym, jakie wymagania stawiali im kompozytorzy, można przekonać się, sięgając po najnowsze wydawnictwo Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

 Album zawiera pięć kompozycji Roberta Schumanna w opracowaniu na wiolonczelę i fortepian: Adagio i allegro op. 70, Utwory fantastyczne op. 73, Trzy romanse op. 94, Pięć utworów w ludowym stylu op. 102 oraz Bajkowe obrazy op. 113. Za selekcję (i w przypadku kilku utworów – opracowanie) odpowiedzialny jest duet młodych artystów – pianistka Aleksandra Świgut oraz wiolonczelista Marcin Zdunik. Adagio i allegro op. 70 otwiera szeroka, melodyjna fraza wiolonczeli, wprowadzająca nastrój zadumy. Końcowe allegro, utrzymane w formie ronda, jest bardziej ożywione. Podobny rozkład napięć panuje w Trzech utworach fantastycznych. Otwiera je melancholijny nokturn, który przechodzi w bolesną w wyrazie część drugą, a zamyka wykonywana „z ogniem” szybka część trzecia. Trzy romanse to wędrówka przez świat typowo romantycznej melancholii – to muzyka, której zdecydowanie lepiej słucha się jesienią niż latem. Całe szczęście album domykają utwory znacznie żywsze w wyrazie. Przyjemność ze słuchania nie wynika jednak tylko z kunsztu kompozytora – Marcin Zdunik i Aleksandra Świgut bardzo się postarali, żeby od słuchania płyty ciężko było się oderwać. W ich grze wiele jest momentów urzekająco pięknych i bardzo poruszających. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadło Pięć utworów w ludowym stylu, zwłaszcza dowcipnie zagrana część pierwsza - „Vanitas vanitatum”. Również edytorska strona wydawnictwa jest godna uwagi, a książeczka jest opracowana bardzo starannie i rzetelnie. Będę niecierpliwie czekał na następne nagrania duetu tych wykonawców. A tymczasem płytę polecam kademu – nie tylko wielbicielom romantycznej kameralistyki.

 

Oskar Łapeta

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.