Schubert, smyczki, Śmierć i dziewczyna

23.12.2019
fot. mat.org.

Kwartet smyczkowy uchodzi za najdoskonalsze ucieleśnienie idei muzyki kameralnej – opartej na partnerstwie czterech równych i niezależnych muzyków. Słuchacze pierwszego w nowym roku koncertu w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury będą mieli okazję się o tym przekonać. 20 stycznia o godz. 19:00 przy Elektoralnej 12 zagra Ãtma Quartet – jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Usłyszymy Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna” nr 14 D. 810.

Napisanie kwartetu smyczkowego jest wyzwaniem dla kompozytora. Johannes Brahms napisał i zniszczył podobno około 20 kwartetów zanim zdecydował się na publikację swojego pierwszego kwartetu w wieku 40 lat. Jednym z najwybitniejszym twórców kwartetu był Franz Schubert.

Schubert skomponował w czasie swojego krótkiego życia aż 15 kwartetów. Kwartet d-moll jest czternastym, a jednocześnie jednym z najbardziej dramatycznych kwartetów Schuberta. Wszystkie jego części są utrzymane w tonacjach molowych, a główna tonacja d-moll przywodzi na myśl fatalistyczne Requiem Mozarta. Tytuł utworu pochodzi od napisanej 7 lat wcześniej pieśni Śmierć i dziewczyna, która stała się tematem drugiej części. Kwartet bardzo szybko stał się popularny, chociaż obecny na jednym z pierwszych wykonań dzieła skrzypek Ignaz Schuppanzigh, prymariusz pierwszego profesjonalnego kwartetu w historii i przyjaciel Beethovena, miał powiedzieć kompozytorowi: „Braciszku, pozostań przy swoich pieśniach”. Ale już Schumann i Mahler zachwycali się tym Kwartetem. Dziś jest to żelazna pozycja wszystkich kwartetów smyczkowych – mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury.

To szczególne dzieło, w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury, weźmie na warsztat szczególny zespół – Ãtma Quartet, uważany za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Katarzyna Gluza (skrzypce), Paulina Marcisz (skrzypce), Karalina Orsik-Sauter (altówka) i Dominika Szczypka (wiolonczela) na scenie przy Elektoralnej 12 wystąpią już 20 stycznia o godz. 19:00.

Zespół zdobył I nagrodę i trzy nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis podczas Internationaler Wettbewerb Franz Schubert und die Musik der Moderne w Grazu (2018) oraz III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018). Kwartet współpracował, w ramach kursów mistrzowskich, z wieloma wybitnymi osobowościami świata kameralistyki. Wystąpił na wielu znaczących festiwalach, takich jak Davos Festival (Szwajcaria), Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin (Francja), Zeist Music Days (Holandia) czy Musethica (Hiszpania).

Arcydzieła muzyki kameralnej, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12
Ãtma Quartet, 20 stycznia 2020, godz. 19:00

ÃTMA QUARTET w składzie:

Katarzyna GLUZA – skrzypce
Paulina MARCISZ – skrzypce
Karalina ORSIK-SAUTER – altówka
Dominika SZCZYPKA - wiolonczela

Program:

Franz Schubert
Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna” nr 14 D. 810

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.