SCENA MŁODYCH WARSZAWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ
8 i 9 listopada 2013 roku o g. 19.00 odbędą się kolejne wydarzenia w ramach Sceny Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej. Zaprezentowane zostaną dwa autorskie spektakle tańca współczesnego: Profanum Kamila Wawrzuty oraz Ex Ego Macieja Beczka.
W projektach uczestniczą studenci i absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu - wydziału Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
PROFANUM
Kamil Wawrzuta (ur.1986)
Reżyseria – Kamil Wawrzuta
Choreografia – Kamil Wawrzuta wraz z zespołem tancerzy
Wykonawcy – Absolwenci i studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu: Natalia Dinges, Jan Lorys, Krystian Łysoń, Jakub Sokołowski, Paweł Zaufal
Profanum to idea, która już od początku sytuuje nas w opozycji do sfery sacrum. Zwyczajność ludzkiego życia zderza się ze świętością zakorzenioną w nas przez wrośnięcie w naszą kulturę religii. Reinterpretując obrazy tak dobrze nam znane m.in. z tradycji chrześcijańskiej – chrzest, biczowanie, stabat Mater Dolorosa czy pieta, zderzając je z życiem zwykłego człowieka z jego zwykłymi potrzebami, dokonujemy pewnej pozornej profanacji, której możliwa kontrowersyjność będzie tylko drogą do wywołania refleksji na temat widzenia inności.
W tej historii człowiek jawi się jako istota samotna – zagubiona w świecie, zagubiona w sobie samej. Owa samotność to coś, na co jesteśmy skazani. Nikt przecież nie może przeniknąć do wnętrza naszego umysłu; zawsze pozostaje jakiś obszar tylko dla nas, do którego nikt nie ma dostępu - ta najbardziej intymna część nas samych.
Mimo to drugi człowiek jest szansą przełamania owej samotności – stykamy się z sobą, wchodzimy w różne relacje – pojawiają się uczucia przyjaźni, miłości, kontakt fizyczny, ale także złość, nienawiść, przemoc. To balansowanie na granicy pomiędzy miłością i potrzebą bliskości a okrucieństwem będącym częścią naszej zwierzęcej natury, a więc i nas samych, staje się jednym z toposów, po który sięgamy w pracy nad spektaklem.
Kamil Wawrzuta
EX EGO
Maciej Beczek (ur. 1989)
Reżyseria – Maciej Beczek
Choreografia – Maciej Beczek wraz z zespołem tancerzy
Scenografia – Katarzyna Gajewska
Wykonawcy – absolwenci i studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu: Anna Kosiorowska, Natalia Dinges,
Karol Miękina, Maciej Beczek, Robert Buczyński - głos
EX EGO to obraz opowiadający o ludzkim zagubieniu i relacjach, o świecie, w którym ścierają się różne siły: to, co globalnei lokalne, natura i technologia, społeczeństwo i jednostka. Człowiek to mikroświat, samoświadomy i krytyczny. Niedostępny dla innych. Człowiek poprzez wyobraźnię na nowo projektuje rzeczywistość, którą postrzega subiektywnie. Ludzie - istoty samotne z natury - pragną współodczuwania oraz współuczestnictwa z innymi. Jednostka poddaje się wpływom systemów politycznych, religijnych, licznych kodeksów, a także mediów: telewizji i internetu. Tylko dostrzegając problem ludzkiego istnienia, jednostka może w pełni doświadczyć życia, świata. Odbywa się to jednak poza sferą komfortu, o który na co dzień walczymy.
Maciej Beczek
Bilety w specjalnej ofercie:
- normalne 25 zł (każdy, kto przyjdzie na spektakl z osobą towarzyszącą, otrzyma drugi bilet gratis!)
- ulgowe 10 zł - dla wszystkich uczniów i studentów za okazaniem legitymacji,
do nabycia w kasie biletowej WOK. Rezerwacje pod numerem +48 22 831 22 40. Zapraszamy
Warszawska Opera Kameralna
Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego Dyrektora Naczelnego i Artystycznego. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Jerzy Lach, a funkcję Dyrektora Artystycznego pełni Ruben Silva. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilkanaście powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. Od 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze, mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. W skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą dyrygenci, soliści, dwie orkiestry – Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz chór. Sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Festiwal Mozartowski w Warszawie. Warszawska Opera Kameralna jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.