Ruszyło nowe Kino CAMERIMAGE w Toruniu
Na początku sierpnia w Toruniu swoją działalność rozpoczęło nowe kino, które swoim charakterem nawiązuje do tradycji toruńskich kin studyjnych. Jego organizatorem jest Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE.
Filmowa klasyka i kino współczesne
Seans inaugurujący działalność Kina CAMERIMAGE odbył się 5 sierpnia w odnowionym zabytkowym budynku zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim, będącym obecnie siedzibą Fundacji Tumult. Na ekranie zobaczyliśmy legendarny film Michaela Curtiza „Casablanca”, który swoją premierę miał dokładnie 80 lat temu.
W kolejnych tygodniach nowe kino zaproponowało widzom m.in. takie klasyki, jak „Buntownik bez powodu”, „Tramwaj zwany pożądaniem” czy „Imperium Słońca”. Odbył się przegląd filmów Stanleya Kubricka („2001: Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie”, „Mechaniczna pomarańcza”) oraz przegląd filmów wytwórni A24 („Red Rocket”, „The Humans”, „Lobster”, „Minari”). Obejrzeliśmy „Fortepian” Jane Campion i „Kolor purpury” Stevena Spielberga, a w ramach tygodnia z „Diuną” na ekranie pojawiły się dwie adaptacje powieści Franka Herberta (w reżyserii Davida Lyncha oraz Denisa Villeneuve’a) i dokument Franka Pavicha opowiadający o pracach nad nieukończoną adaptacją Alejandra Jodorowsky'ego.
W ostatnim tygodniu wakacji w repertuarze znalazła się „Deszczowa piosenka”, „Rio Bravo” i „Co się zdarzyło Baby Jane?”, a wrzesień rozpoczął się cyklem „Indoktrynacja komunistyczna w filmach”, w ramach którego wyświetlane były m.in. takie dzieła, jak „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Ucieczka z Kina «Wolność»” Wojciecha Marczewskiego. W planach znalazły się również takie tytuły, jak „Łowca androidów”, „Zielony Rycerz” czy „Zaułek koszmarów”.
Spotkania i dyskusje o kinie
W ramach filmowych spotkań do Kina CAMERIMAGE przyjechali jak dotąd m.in. Andrzej Seweryn i Krzysztof Zanussi, którzy spotkali się z widzami po zamkniętym pokazie ich wspólnego filmu „Liczba doskonała”, biorącego udział w konkursie głównym tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu Camerimage. Do Torunia przyjechał również reżyser Lech Majewski, który zaprezentował najnowszy film „Brigitte Bardot cudowna”. Po wybranych seansach widzowie mieli też okazję uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych przez ekspertów.
W połowie września planowany jest natomiast pokaz filmu „IO”, który będzie reprezentować polską kinematografię w walce o Oscary. Po seansie z widzami spotka się reżyser Jerzy Skolimowski oraz producentka filmu Ewa Piaskowska.
Idea Kina CAMERIMAGE i założenia ECFC
Wymieniając poszczególne tytuły, wydarzenia oraz nazwiska, jakie pojawiły się dotąd w nowo otwartym kinie, chciałam zwrócić uwagę na to, jak bogaty i różnorodny jest repertuar Kina CAMERIMAGE. Od samego początku organizatorzy spełniają swoją obietnicę:
Kino CAMERIMAGE to na mapie kulturalnego Torunia nowe miejsce, w którym miłośnicy sztuki filmowej znajdą zarówno najważniejsze nowości filmowe, jak i ambitne, artystyczne kino. Trzydzieści lat doświadczeń związanych z organizacją festiwalu EnergaCAMERIMAGE pozwoliło organizatorom kina stworzyć miejsce niezwykłe, w którym filmowe akcenty i wystrój doskonale komponują się z wysublimowanym programem. Obok bieżącego repertuaru w kinie znaleźć będzie można liczne przeglądy, spotkania z twórcami i wydarzenia, które sztukę audiowizualną łączą z innymi dziedzinami artystycznego wyrazu.
W ramach aktywności Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, którego właściwa siedziba ma powstać w samym sercu miasta do 2025 roku, twórcy instytucji już teraz organizują wydarzenia świadczące o tym, że ECFC będzie aktywne nie tylko w trakcie międzynarodowego festiwalu operatorów. Zgodnie z założeniami instytucja stanie się miejscem całorocznej działalności związanej ze sztuką filmową. Poza organizacją Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE na terenie centrum ma funkcjonować m.in. wyposażone w najnowsze technologie studio filmowe, kino, sala reprezentacyjna, muzeum kina czy sale konferencyjne, w których odbywać się mają warsztaty filmowe.
Moja lista życzeń
Poproszę zatem o kolejne seanse w Kinie CAMERIMAGE należące do klasycznego kanonu kinematografii polskiej i światowej. Bo oglądane ponownie, tym razem na dużym ekranie (czego większość z nas nie miała szans doświadczyć), przemawiają do nas zupełnie inaczej i odkrywają przed nami swoje odmienne oblicza dzięki upływowi czasu oraz nowym okolicznościom i doświadczeniom, które wpływają na odbiór dzieła filmowego.
Poproszę również o następne spotkania z bardziej i mniej znanymi twórcami. Rozmowy z filmowcami, którzy nie zdobyli jeszcze rozgłosu, ale których praca jest tak samo istotna i wartościowa, również są cenne. Dostarczają oni niekiedy takich samych emocji i wzruszeń, co artyści z pierwszego planu.
Okazję do takich spotkań dają filmowe premiery lub seanse przedpremierowe, dlatego marzą mi się uroczyste pokazy z udziałem twórców, którzy widzom z Torunia jako pierwszym zaprezentują swoje dzieła i opowiedzą o procesie ich powstawania.
I jeszcze jedno – z przyjemnością ponownie zabiorę do Kina CAMERIMAGE swoje dzieci. Rodzinnym seansem „Deszczowej piosenki”, którą wszyscy w naszym domu uwielbiamy, zamknęliśmy wakacje. Pora na kolejny seans – bo przecież fakt, że rozpoczął się rok szkolny, nie oznacza, że nie znajdziemy czasu na dobre kino.
I właśnie takiego „dobrego kina” spodziewam się po Kinie CAMERIMAGE. Czekam na kolejne repertuarowe zaskoczenia i na spotkania z ludźmi, którzy, tworząc ruchome obrazy, opowiadają nam o świecie.
Tymczasem niecierpliwie wyglądam wieści dotyczących jubileuszowej, 30. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE, która odbędzie się w Toruniu dniach 12-19 listopada 2022 roku. I co kilka dni zerkam na repertuar kina na stronie www.kinocamerimage.pl, by nie przegapić żadnego tytułu.