Ruszyło nowe Kino CAMERIMAGE w Toruniu

16.09.2022
Kino CAMERIMAGE w Toruniu

Na początku sierpnia w Toruniu swoją działalność rozpoczęło nowe kino, które swoim charakterem nawiązuje do tradycji toruńskich kin studyjnych. Jego organizatorem jest Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE.

Filmowa klasyka i kino współczesne

 

Seans inaugurujący działalność Kina CAMERIMAGE odbył się 5 sierpnia w odnowionym zabytkowym budynku zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim, będącym obecnie siedzibą Fundacji Tumult. Na ekranie zobaczyliśmy legendarny film Michaela Curtiza „Casablanca”, który swoją premierę miał dokładnie 80 lat temu.

 

W kolejnych tygodniach nowe kino zaproponowało widzom m.in. takie klasyki, jak „Buntownik bez powodu”, „Tramwaj zwany pożądaniem” czy „Imperium Słońca”. Odbył się przegląd filmów Stanleya Kubricka („2001: Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie”, „Mechaniczna pomarańcza”) oraz przegląd filmów wytwórni A24 („Red Rocket”, „The Humans”, „Lobster”, „Minari”). Obejrzeliśmy „Fortepian” Jane Campion i „Kolor purpury” Stevena Spielberga, a w ramach tygodnia z „Diuną” na ekranie pojawiły się dwie adaptacje powieści Franka Herberta (w reżyserii Davida Lyncha oraz Denisa Villeneuve’a) i dokument Franka Pavicha opowiadający o pracach nad nieukończoną adaptacją Alejandra Jodorowsky'ego.

 

W ostatnim tygodniu wakacji w repertuarze znalazła się „Deszczowa piosenka”, „Rio Bravo” i „Co się zdarzyło Baby Jane?”, a wrzesień rozpoczął się cyklem „Indoktrynacja komunistyczna w filmach”, w ramach którego wyświetlane były m.in. takie dzieła, jak „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Ucieczka z Kina «Wolność»” Wojciecha Marczewskiego. W planach znalazły się również takie tytuły, jak „Łowca androidów”, „Zielony Rycerz” czy „Zaułek koszmarów”.

 

Spotkania i dyskusje o kinie

 

W ramach filmowych spotkań do Kina CAMERIMAGE przyjechali jak dotąd m.in. Andrzej Seweryn i Krzysztof Zanussi, którzy spotkali się z widzami po zamkniętym pokazie ich wspólnego filmu „Liczba doskonała”, biorącego udział w konkursie głównym tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu Camerimage. Do Torunia przyjechał również reżyser Lech Majewski, który zaprezentował najnowszy film „Brigitte Bardot cudowna”. Po wybranych seansach widzowie mieli też okazję uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych przez ekspertów.

 

W połowie września planowany jest natomiast pokaz filmu „IO”, który będzie reprezentować polską kinematografię w walce o Oscary. Po seansie z widzami spotka się reżyser Jerzy Skolimowski oraz producentka filmu Ewa Piaskowska.

 

Idea Kina CAMERIMAGE i założenia ECFC

 

Wymieniając poszczególne tytuły, wydarzenia oraz nazwiska, jakie pojawiły się dotąd w nowo otwartym kinie, chciałam zwrócić uwagę na to, jak bogaty i różnorodny jest repertuar Kina CAMERIMAGE. Od samego początku organizatorzy spełniają swoją obietnicę:

 

Kino CAMERIMAGE to na mapie kulturalnego Torunia nowe miejsce, w którym miłośnicy sztuki filmowej znajdą zarówno najważniejsze nowości filmowe, jak i ambitne, artystyczne kino. Trzydzieści lat doświadczeń związanych z organizacją festiwalu EnergaCAMERIMAGE pozwoliło organizatorom kina stworzyć miejsce niezwykłe, w którym filmowe akcenty i wystrój doskonale komponują się z wysublimowanym programem. Obok bieżącego repertuaru w kinie znaleźć będzie można liczne przeglądy, spotkania z twórcami i wydarzenia, które sztukę audiowizualną łączą z innymi dziedzinami artystycznego wyrazu.

 

W ramach aktywności Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, którego właściwa siedziba ma powstać w samym sercu miasta do 2025 roku, twórcy instytucji już teraz organizują wydarzenia świadczące o tym, że ECFC będzie aktywne nie tylko w trakcie międzynarodowego festiwalu operatorów. Zgodnie z założeniami instytucja stanie się miejscem całorocznej działalności związanej ze sztuką filmową. Poza organizacją Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE na terenie centrum ma funkcjonować m.in. wyposażone w najnowsze technologie studio filmowe, kino, sala reprezentacyjna, muzeum kina czy sale konferencyjne, w których odbywać się mają warsztaty filmowe.

 

Moja lista życzeń

 

Poproszę zatem o kolejne seanse w Kinie CAMERIMAGE należące do klasycznego kanonu kinematografii polskiej i światowej. Bo oglądane ponownie, tym razem na dużym ekranie (czego większość z nas nie miała szans doświadczyć), przemawiają do nas zupełnie inaczej i odkrywają przed nami swoje odmienne oblicza dzięki upływowi czasu oraz nowym okolicznościom i doświadczeniom, które wpływają na odbiór dzieła filmowego.

 

Poproszę również o następne spotkania z bardziej i mniej znanymi twórcami. Rozmowy z filmowcami, którzy nie zdobyli jeszcze rozgłosu, ale których praca jest tak samo istotna i wartościowa, również są cenne. Dostarczają oni niekiedy takich samych emocji i wzruszeń, co artyści z pierwszego planu.

 

Okazję do takich spotkań dają filmowe premiery lub seanse przedpremierowe, dlatego marzą mi się uroczyste pokazy z udziałem twórców, którzy widzom z Torunia jako pierwszym zaprezentują swoje dzieła i opowiedzą o procesie ich powstawania.

 

I jeszcze jedno – z przyjemnością ponownie zabiorę do Kina CAMERIMAGE swoje dzieci. Rodzinnym seansem „Deszczowej piosenki”, którą wszyscy w naszym domu uwielbiamy, zamknęliśmy wakacje. Pora na kolejny seans – bo przecież fakt, że rozpoczął się rok szkolny, nie oznacza, że nie znajdziemy czasu na dobre kino.

 

I właśnie takiego „dobrego kina” spodziewam się po Kinie CAMERIMAGE. Czekam na kolejne repertuarowe zaskoczenia i na spotkania z ludźmi, którzy, tworząc ruchome obrazy, opowiadają nam o świecie.

 

Tymczasem niecierpliwie wyglądam wieści dotyczących jubileuszowej, 30. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE, która odbędzie się w Toruniu dniach 12-19 listopada 2022 roku. I co kilka dni zerkam na repertuar kina na stronie www.kinocamerimage.pl, by nie przegapić żadnego tytułu.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.