Rusza Globaltica - Festiwal Kultur Świata
To już XIV edycja festiwalu Festiwal Kultur Świata, który odbędzie się w pięknym, historycznym, nadmorskim parku Kolibki, w Gdyni. Festiwal od lat prezentuje tradycje muzyczne z całego świata - zarówno te zachowane w niezmienionej formie, jak i przefiltrowane przez współczesne trendy i nowatorskie spojrzenie na muzykę. Przez pięć lipcowych dni, pomiędzy 25 a 29 lipca, opanują kultury świata w wielu odsłonach.
GLOBALTICA zaprasza miłośników muzyki świata, ale także osoby poszukujące inspiracji i rozrywki poza głównym nurtem kultury. Szczególnie tych, którym ekologia, alternatywne podejście do życia, podążanie wbrew utartym ściskom i schematom jest bliskie.
Edukacja, ekologia, aktywności dla ciała i ducha, szacunek dla Matki Ziemi, dzielenie się jedzeniem, poszanowanie praw migrantów, to tematy bliskie organizatorom, o których chcą z nami porozmawiać i podzielić się doświadczeniami.
GLOBALTICA jest po to by wprowadzać w świat odmiennych kultur, zwyczajów i tradycji, jednocześnie poszukując własnej tożsamości.
Muzycznie będzie bardzo różnorodnie, zaprezentują się artyści/zespoły z 13 krajów, od polskich tradycyjnych nut granych "na trzy" do tańca, do rozbudowanych form i aranżacji algierskiego "Raï" aż do zaskakujący połączeń tradycyjnego śpiewu "joik" z "amerikaną" w wydaniu norweskim.
Oto lista tegorocznych, globaltikowych artystów, w telegraficznym skrócie:
- MU MBANA (Gwinea Bissau)
Pieśniarz, poeta, kompozytor, multiinstrumentalista, zaprezentuje swoją uduchowioną i pełną poetyki twórczość, która bazuje na brzmieniu jego delikatnego, aksamitnego głosu i dźwiękach tradycyjnych instrumentów.
- HUUN HUUR TU (Republika Tuwy, Rosja)
Mistrzowie alikwotowego śpiewu gardłowego, prezentujący muzykę silnie inspirowaną tradycją regionu poł. Syberii, przy akompaniamencie instrumentów tradycyjnych: strunowych i perkusyjnych.
- CHICO TRUJILLO (Chile)
Mieszanka muzyki latynoamerykańskiej, rocka i elementów ska. Zespół dający żywiołowe, pełne energii koncerty. Solidna sekcja dęta oraz pełne pasji i radości życia wykonanie, porywa każdą publiczność od Ameryki Łacińskiej, przez Europę do Japonii.
- DUO SABÎL: Ahmad Al Khatib & Youssef Hbeisch, (Palestyna),
Hipnotyczne połączenie dźwięków lutni oud i instrumentów perkusyjnych jako kwintesencji arabskiego dziedzictwa muzycznego.
- ADAM STRUG, (Polska)
Liryczne pieśni zanurzone w polskiej muzyce tradycyjnej oraz melodyce Bliskiego Wschodu.
- GILI YALO (Etiopia/ Izrael),
To żywiołowa muzyczna mieszanka, łącząca etiopskie korzenie artysty z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz.
- ERIC TRITON (Mauritius) Leworęczny wirtuoz gitary z małej wyspy Mauritius, tworzący „kreolskie bluesy",
- OXUS ENSEMBLE (Uzbekistan)
Oddani strażnicy unikalnego muzycznego dziedzictwa Uzbekistanu, łączą tradycyjne podejście do muzyki z innowacyjnymi aranżacjami klasycznych kompozycji.
- ELIDA ALMEIDA(Wyspy Zielonego Przylądka)
Młoda i utalentowana wokalistka z wyspy Santiago, wykonująca tradycyjne melodie archipelagu. Elida oczarowuje słuchaczy, promieniując szczerością głosu pełnego radości i nostalgii zarazem.
- MOONLIGHT BENJAMIN (Haiti)
Voodoo jest religią synkretyczną, która łączy katolicyzm z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi. Ten silny haitański kult stał się inspiracją dla wyjątkowej wokalistki i autentycznej kapłanki voodoo.Muzyka Moonlight to energetyczna i oryginalna fuzja karaibskich melodii i rytmów voodoo, oraz ostrego, inspirowanego blues-rockiem lat 70-tych, brzmienia – jest to transowe voodoo w nowym, wybuchowym stylu!
- KAPELA NIWIŃSKICH (Polska)
Członkowie grupy to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej.
- ARVVAS (Laponia / Norwegia)
Jedną z najbardziej charakterystycznych form wyrazu artystycznego w kulturze Saamów jest joik - tradycyjny rodzaj pieśni i technika wokalna zarazem, która stała się inspiracją dla grupy Arvvas, będącej owocem współpracy lapońskiej wokalistki Sary Marielle Gaup oraz norweskiego basisty i wokalisty Steinara Raknesa. Ich twórczość to mieszanka joika, Americany i elementów jazzu.
- SOFIANE SAIDI & MAZALDA (Algieria)
Raï to rodzaj popularnej algierskiej muzyki, która powstała w latach dwudziestych XX wieku w portowym mieście Oran i która sprzeciwiała się akceptowanym obyczajom artystycznym i społecznym. Nowa „elektro-maghrebska” wizja tego gatunku autorstwa Sofiane'a Saidi, łączy orientalną tradycję i elementy współczesne z pełnym energii i kolorytu brzmieniem grupy Mazalda.
PROGRAM:
25/07, godz.19.00 (scena w namiocie), wstęp wolny
Kapela Niwińskich, (Polska) potańcówka na dechach
26/07 , godz.19 00 (Stara Wozownia), bilety wyprzedane!
Mû Mbana (Gwinea Bissau), Duo Sabîl (Palestyna)
27/07 godz.18.00 (Scena Główna) bilet na cały dzień: 40 zł
Adam Strug (Polska)
Huun Huur Tu, (Rep. Tuwy / Rosja)
Moonlight Benjamin (Haiti)
Sofiane Saidi & Mazalda (Algieria / Francja)
28/07, godz.18.00 (Scena Główna), bilet na cały dzień / 40 zł
Arvvas (Laponia / Norwegia)
Elida Almeida (Wyspy Ziel. Przylądka)
Gili Yalo (Etiopia / Izrael)
Chico Trujillo (Chile)
29/07 (Scena w namiocie/plener), wstęp wolny
godz.16.00 OXUS Ensemble (Uzbekistan),
godz. 17.30 Eric Triton (Mauritius)
......................................................................................................
DOSTĘPNE BILETY/KARNETY:
Karnety dwudniowe (Scena Główna 27-28 lipca): 50 PLN
27/28 lipca - 40 PLN (pojedyncze/osobne dni koncertowe)
Karnety z polem namiotowym:
dwudniowe: 120 PLN
25 i 29 lipca: wstęp wolny
bilety/info:www.globaltica.pl
{info. pras}