Rusza 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego w Toruniu
Plejada młodych wirtuozów skrzypiec z 13 krajów stanie w muzyczne szranki o statuetkę Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego. Łączna pula nagród to 51 tys. euro. Konkursowi towarzyszyć będą koncerty i warsztaty. Jesteśmy patronem medialnym tego wydarzenia.
W dniach 1-13 października 2019 roku odbędzie się w Toruniu 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. W tym roku wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Festiwal odbywa się w mieście Kopernika cyklicznie, co 3 lata, a jego głównym komponentem jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, powołany do życia przez Michała E. Staśkiewicza. W tym roku przypada trzecia edycja Festiwalu i piąta edycja Konkursu. Każda kolejna odsłona imprezy przyciąga do Torunia coraz większe grono skrzypków-wirtuozów z całego świata. W 2019 roku z grona ponad osiemdziesięciu zgłoszonych aplikacji jury w składzie: przewodniczący – Mariusz Smolij i członkowie Aldona Cisewska oraz Maciej Sobczak wyłoniło dwudziestu czterech uczestników z czternastu krajów: z Rosji, Armenii, Tajwanu, Belgii, Polski, Niemiec, Korei Południowej, Japonii, Chin, USA, Chile, Szwecji, Ukrainy.
Poziom artystyczny uczestników Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego ‒ utalentowanych skrzypków z całego świata – oceniany będzie przez Jury składające się z niekwestionowanych autorytetów muzycznych i nadzwyczaj cenionych pedagogów, którymi są: prof. Ilya Kaler (przewodniczący jury), prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Mariusz Smolij, dr Jakub Jakowicz.
Nazwanie konkursu imieniem Karola Lipińskiego wynika z chęci przywrócenia kompozytorowi i jego muzyce należnego miejsca w historii muzyki polskiej i światowej. Lipiński był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec pierwszej połowy XIX wieku, jego umiejętności wirtuozowskie dorównywały Paganiniemu. Został nawet okrzyknięty mianem „polskiego Paganiniego”. Tytuł ten zaszczytny i prawdziwy nie uchronił jednak twórczości kompozytora przed zapomnieniem. Mrok historii pochłonął jego utwory, stanowiące wzorcowy przykład literatury wiolinistycznej o charakterze wirtuozowskim. Właśnie z tych powodów; chęci ocalenia przed niepamięcią i przez wzgląd na walory wirtuozowskie, kompozycje Lipińskiego włączono do programu.
W repertuarze Konkursu znalazły się zarówno najbardziej znane, wirtuozowskie koncerty skrzypcowe, jak i utwory rzadko wykonywane. W pierwszym etapie zabrzmią dzieła przeznaczone na skrzypce solo. Drugi etap, do którego jury zakwalifikuje maksymalnie dwunastu uczestników, obejmuje recitale z towarzyszeniem fortepianu (o czasie trwania 40-45 minut), w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego. W trzecim etapie, do którego dotrze sześciu finalistów, wysłuchamy wybranych z sześciu, szczególnie ważnych w literaturze skrzypcowej, koncertów autorstwa: K. Lipińskiego, K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, P. Czajkowskiego czy B. Bartóka. Koncerty zabrzmią z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Mariusza Smolija. Całość zwieńczy koncert laureatów.
Przesłuchania wszystkich trzech etapów Konkursu odbywać się będą w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Przesłuchania I etapu (skrzypce solo) i II etapu (skrzypce z fortepianem) będą transmitowane na żywo przez Internet. Recenzje z przesłuchań, pióra Adama Rozlacha, przeczytać można na stronie internetowej: www.lipinski-competition.com.
W Konkursie przewidziane są następujące nagrody: I nagroda o wartości 20 000 euro, II nagroda – 15 000 euro, III nagroda 10 000 euro oraz trzy wyróżnienia po 2 000 euro. W dłonie laureata pierwszej nagrody powędruje również Grand Prix – Astrolabium Mikołaja Kopernika ze srebra wykonane przez toruńskiego rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Przyznane zostaną także nagrody pozaregulaminowe.
Wśród kompozycji rozbrzmiewających podczas Konkursu i Festiwalu nie zabraknie muzyki polskiej, gdyż jej promocja w świecie stanowi jedną z głównych idei, patronujących imprezie.
Innym celem, który przyświeca organizatorom, jest połączenie muzyki z pozostałymi dziedzinami. Korespondencja sztuk, tak idiomatyczna dla okresu romantyzmu, w którym żył i tworzył Karol Lipiński, okazała się inspirująca także dla tegorocznej edycji Festiwalu i zaowocowała wydarzeniami towarzyszącymi pod postacią pokazów filmowych (obejmujących filmy o tematyce muzycznej: „Score – muzyka filmowa”, „Kwartet”, „Współczesny mężczyzna”), prelekcji i wykładów, które posiadają walor edukacyjny i są przeznaczone nie tylko dla melomanów. Ponadto prof. Ilya Kaler poprowadzi w Sali Koncertowej toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych kurs mistrzowski. Festiwal stanie się również okazją do udziału w warsztatach lutniczych.
Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego.
Szczegóły programu znajdują się na stronie http://lipinski-competition.com/.
{info. pras}