JUŻ WKRÓTCE W WARSZAWIE RUSZA 20. EDYCJA FESTIWALU CINEMAFORUM

-
28.10.2021

Na początku listopada 2021 roku już po raz dwudziesty odbędzie się jeden z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Polsce. Jak prezentuje się program tegorocznego wydarzenia?

 

Festiwal CINEMAFORUM to Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, które od 2002 roku nieprzerwanie odbywa się w Warszawie. To jeden z najdłużej organizowanych
i najbardziej rozpoznawalnych polskich festiwali poświęconych filmom krótkometrażowym. Tegoroczna 20. edycja odbędzie się w dniach
3-7 listopada 2021 roku w Kinotece
w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
.

 

Filmy, które w tym roku zostaną zaprezentowane widzom, to najlepsze produkcje krótkometrażowe z całego świata, tytuły nagradzane na wiodących zagranicznych wydarzeniach filmowych. W poszczególnych sekcjach festiwalu nie zabraknie głośnych nazwisk i tytułów. Sekcja Mistrzowie to m.in. krótkie filmy Thomasa Vinterberga (twórcy „Na rauszu”) i Jasmili Zbanić (twórczyni „Aidy”). W sekcji American Shorts znajdą się nagradzane amerykańskie krótkie metraże, w tym nominowany do Oscara „Feeling Through”, a także „The Letter Room” (w roli głównej Oscar Isaac). Nasi widzowie zobaczą także przegląd wyselekcjonowanych brytyjskich filmów krótkometrażowych spod znaku Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych
i Telewizyjnych
(BAFTA). Nie zabraknie także przeglądu filmów prezentowanych na festiwalu w Oberhausen, czyli jednej z najważniejszych imprez poświęconych kinu krótkometrażowemu czy najlepszych norweskich krótkich metraży przygotowanych we współpracy z AMANDUS Film Festival w Lillehammer.

 

Jak co roku zaplanowano również pokazy filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego - jedynych tak kompleksowych nagród przyznawanych młodym twórcom
w Polsce.

 

Każda edycja CINEMAFORUM to także bogaty program edukacyjny. W tym roku już po raz piąty odbędą się branżowe warsztaty i debaty z cyklu INTERFILMLAB. Młodzi filmowcy
z całej Europy spotkają się także w ramach realizowanych przy wsparciu Programu Unii Europejskiej ERASMUS+ projektów: „FILL Film Industry Leaders Lab” i „InMedia.

 

Wstęp na wszystkie pokazy jest otwarty i bezpłatny. Wejściówki będzie można pobierać

w biurze festiwalowym w Kinotece.

 

***

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
 
Realizowany podczas CINEMAFORUM projekt „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation" dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.
 
Realizowany podczas CINEMAFORUM projekt „FILL Film Industry Leaders Lab” zrealizowano przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+.
 
Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 
Partnerami głównymi festiwalu są: Goethe-Institut w Warszawie oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
 
Partnerami programowymi imprezy są: British Council, American Film Festival, Digital Knowledge Observatory, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawska Szkoła Filmowa.

 

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image.
 
Partnerami zagranicznymi są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Kinographe (Francja), Cinemahall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta).

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.