Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

09.09.2018
Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Już 14 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata, każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji. Laureaci minionych edycji, to już uznani artyści, koncertujący w kraju i za granicą, zarówno jako soliści, jak i cenieni, rozchwytywani członkowie najlepszych orkiestr.

12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej jest organizowany przez Gminę Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną. Dyrektorem artystycznym Konkursu jest prof. Zygmunt Tlatlik (Akademia Muzyczna w Katowicach).

W tym roku rywalizować będą młodzi: fagociści, waltorniści i kontrabasiści Czekają na nich atrakcyjne nagrody finansowe oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego waltornisty, prof. Wiesława Grochowskiego z katowickiej Akademii Muzycznej, która jest współorganizatorem imprezy. Swój udział zgłosiło 70 artystów, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, a przyjadą z: Włoch, Czech, Chin, Japonii, Portugalii, Wenezueli, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Polski.

Tradycją stało się, że Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka rozpoczyna się w dniu urodzin patrona, 14 września. O godz. 18.00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, pod batutą znakomitego włoskiego dyrygenta, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, Massimiliano Caldiego. W programie przede wszystkim znajdą się dwie kompozycje Spisaka, Toccata na orkiestrę i Concertino a klarnet i orkiestrę oraz I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego, Pawana dla zmarłej Infantki Maurycego Ravela, Introdukcja, temat i wariacje na obój i orkiestrę Johanna Nepomuka Hummla oraz Kaprys włoski Piotra Czajkowskiego. Solistami będą : wybitny węgierski klarnecista Zoltán Kovács oraz laureaci poprzedniej edycji „Spisaka” Roksana Kwaśnikowska (skrzypce) i Gabriel Pidoux (obój). Koncert poprowadzi Violetta Rotter-Kozera. Ona też jest autorką filmu „Michał Spisak. Listy rozproszone”, którego projekcja rozpocznie się 14 września, o godz. 17.00 w dąbrowskim Kinie KADR.

Konkursowe zmagania rozpoczną się 15 września w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. III etap zaplanowano w formie koncertów finałowych poszczególnych specjalności, w dniach od 20 do 22 września, o godz. 17.00. Zwycięzcy wystąpią podczas Koncertu Laureatów, 23 września o godz. 17.00. W tych koncertach towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Co ważne, wstęp (na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych w PKZ) na koncerty i przesłuchania jest bezpłatny.
 

Michał Spisak (1914-1965) – patron konkursu

 

...myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej,
bo przecież nie zapomina się nigdy
swego rodzinnego miasta

(słowa Michała Spisaka z listu do Jana Ziemby)

 

W 1955 roku w Konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu. Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego. Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany - zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Była laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: „Toccate na orkiestrę”, „Symfonię concertante nr 1”, „Divertimento”, „Koncert na fagot i orkiestrę” czy „Suitę na dwoje skrzypiec”.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.