Trzecia odsłona Royal Opera Festival w Filharmonii Krakowskiej

-
18.06.2021

W poniedziałek 21 czerwca o godz. 19.30 w sali koncert Filharmonii Krakowskiej zainaugurowana zostanie trzecia edycja Royal Opera Festival – wydarzenia muzycznego, którego program koncentruje się na twórczości geniusza włoskiego belcanto – Gioachina Rossiniego.

Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem od chwili powstania jest Stowarzyszenie Passionart, realizowana będzie również pod auspicjami Filharmonii Krakowskiej w ramach programu „Wizytówki Małopolski”, mającego na celu „wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców oraz budowanie silnej marki Małopolska poprzez wizerunkową obecność Województwa Małopolskiego, jako partnera największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń” – jak czytamy w liście Marszałka Witolda Kozłowskiego.

 

Koncepcja festiwalu opiera się na próbie ukazania twórczości Rossiniego w szerszym, często ponadczasowym kontekście i odsłanianiu analogii pomiędzy spuścizną mistrza z Pesarto i artystów innych epok. W trzeciej już odsłonie Royal Opera Festival przypomniane zostaną dwie mało znane opery Rossiniego: Jedwabna drabinka (La scala di seta) – w ramach otwarcia festiwalu 21 czerwca oraz Elżbieta, królowa Anglii (Elisabetta, regina d'Inghilterra), którą polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć po raz pierwszy w pełnej wersji na zakończenie krakowskiej części festiwalu, czyli 4 lipca 2021 o godz. 18.00 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Niejako dla kontrastu zaprezentowane zostanie również popularne oratorium Stworzenie świata (La Creazione) Josepha Haydna w neapolitańskiej wersji z 1812 roku.

 

W pierwszym, inauguracyjnym projekcie festiwalu, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi José Miguel Pérez-Sierra – jeden z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia, który w swojej karierze artystycznej prowadził spektakle w ramach najbardziej znaczących festiwali operowych świata, jak na przykład Rossini Opera Festival w Pesaro, ale także występował na głównych scenach operowych Hiszpanii, Włoch, Francji, Portugalii i Chile. W interpretowanej przez niego wersji koncertowej opery buffa Rossiniego Jedwabna drabinka udział wezmą wyśmienici artyści śpiewacy – Adina Vilichi (Giulia), Pierluigi D’Aloia (Dorvil), Emmanuel Franco (Germano), Lorenzo Barbieri (Blansac) oraz studiująca w Wiedniu polska sopranistka Alicja Ciesielczuk (Lucilla) i Tomasz Świerczek – na co dzień artysta Chóru Filharmonii Krakowskiej (Dormont).

 

Royal Opera Festival organizowany jest we współpracy z Academie BelCanto Bad Wildbad. Po koncertach odbywających się w Krakowie, zespoły Filharmonii Krakowskiej uczestniczyć będą w festiwalu Rossini in Wildbad. Belcanto Opera Festival, jaki odbywa się w dniach od 8 do 24 lipca w Wildbad w Niemczech.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.