Rok Beethovenowski w Filharmonii Łódzkiej
Na 2020 rok przypada 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena, geniusza i wizjonera, który wytyczył nowe drogi rozwoju muzyki. Choć bez jego utworów nie może obyć się program żadnej sali koncertowej, w najbliższym czasie w repertuarze Filharmonii Łódzkiej będzie ich więcej niż zwykle.
Zapowiedź Roku Beethovenowskiego stanowi już najbliższy koncert symfoniczny (szczegóły poniżej), w którego programie znajdzie się V Symfonia tego twórcy. Uznawana za metaforę kruchości człowieka wobec wszechwładnego Losu, zabrzmi potężnie pod batutą Clausa Eflanda. A już tydzień później, 4 października, w programie znajdzie się IV Symfonia tego kompozytora, bardziej subtelna i pogodna niż jej sąsiadka.
W programie rozpoczętego właśnie sezonu artystycznego uwzględniono wiele dzieł mistrza z Bonn, zarówno tych najbardziej znanych, jak i rzadko prezentowanych. Usłyszymy między innymi "Missa solemnis", Mszę C-dur, uwertury "Leonora III" i "Poświęcenie domu", symfonie Szóstą i Ósmą, kwartety smyczkowe op. 18. Zachęcamy do przejrzenia pod tym kątem repertuaru Filharmonii Łódzkiej na sezon artystyczny 2019/2020.
***
Moment, gdy na estrady koncertowe trafia nowy utwór, jest zawsze niezwykły. Tym razem będzie to kompozycja, która liczy już 75 lat - powstały w czasie powstania warszawskiego i zaginiony, a ostatnio zrekonstruowany Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego. Wykona go wybitny skrzypek Janusz Wawrowski, laureat dwóch Fryderyków w kategorii Recital Solowy (2017, 2019). Premiery Koncertu Różyckiego dokonał w ubiegłym roku podczas festiwalu Chopin i jego Europa. Utwór zostanie nagrany w listopadzie z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, a wydany w przyszłym roku nakładem Warner Classics wraz z Koncertem skrzypcowym Piotra Czajkowskiego.
Podczas łódzkiego koncertu w programie znajdą się też: uwertura do opery "Wesołe kumoszki z Windsoru" Otto Nicolaia i V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.
Dzięki uprzejmości Romana Ziemiana artysta zagra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 r. Jest to pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
O godz. 18.15 odbędzie się spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk. Podczas koncertu będzie można skorzystać z bawialni dla dzieci. Cena biletu do bawialni (tylko dla osób biorących udział w koncercie) to 15 PLN. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji można uzyskać w kasach FŁ.
27 września 2019, 19.00
Filharmonia Łódzka
Wykonawcy:
Janusz Wawrowski – skrzypce
Claus Efland – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
Otto Nicolai – Uwertura do opery Wesołe kumoszki z Windsoru
Ludomir Różycki – Koncert skrzypcowy (łódzka premiera)
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67
{info. pras}