Retrospektywa Miloša Formana w „Kinie na Granicy”
To już druga tegoroczna retrospektywa reżyserska ogłoszona przez cieszyński przegląd filmowy. Jej bohaterem będzie Miloš Forman – słynny czeski reżyser, twórca filmów „Lot na kukułczym gniazdem” i „Amadeusz”, laureat dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów.
- Tegoroczną edycję chcielibyśmy zadedykować najjaśniejszym gwiazdom filmowego nieba, które w wielu przypadkach wykraczają poza ramę kina środkowoeuropejskiego. Niektóre nazwiska już stały się legendami, a blask ich talentu promieniuje z ich filmów do dziś. Należy do nich niewątpliwie Miloš Forman, którego fani kinematografii zapewne dobrze znają. Uważamy jednak, że przypomnienie jego twórczości w ramach kompletnej retrospektywy będzie bardziej niż inspirujące, zwłaszcza, że retrospektywa na taką skalę odbyła się w regionie środkowoeuropejskim tylko raz, a i to przed wieloma laty – mówi Martin Novosad, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie czeskiej. - W Cieszynie widzowie będą mieli okazję obejrzeć w kinie wszystkie jego klasyki, co jest, w czasach rosnącego wpływu platform streamingowych, wyjątkową okazją i unikatowym doświadczeniem. Na dodatek nasze zaproszenie przyjęło też wielu jego współpracowników i przyjaciół, którzy z pewnością uzupełnią wiedzę o tej niezwykłej artystycznej osobowości.
Miloš Forman był czołowym przedstawicielem czechosłowackiej Nowej Fali, odznaczonym czeskim Medalem Za zasługi. Światowy rozgłos zdobył w latach 60-tych dzięki filmowi „Miłość blondynki”. W 1968 roku na zaproszenie Paramount Pictures wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by nakręcić „Odlot”. Stłumienie Praskiej Wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował karierę.
Jego najsłynniejszymi filmami są nagrodzone Oscarami i Złotymi Globami „Lot nad kukułczym gniazdem” oraz „Amadeusz”. Jest również autorem filmowej adaptacji kultowego musicalu „Hair”, biografii twórcy magazynu pornograficznego „Hustler” Larry’ego Flynta („Skandalista Larry Flynt”) i amerykańskiego komika Andy’ego Kaufmana „Człowiek z księżyca”. Ostatnim filmem Formana były nakręcone w 2006 roku „Duchy Goi”.
Oprócz najbardziej znanych filmów reżysera, Kino na Granicy pokaże też jego wczesne obrazy, jak „Czarny Piotruś”, „Pali się moja panno”, współreżyserowaną przez Formana filmową impresję z olimpiady w Monachium „Wizje ośmiu”, „Ragtime” na podstawie powieści E.L. Doctorowa, adaptację „Niebezpiecznych związków” – „Valmont” oraz dokument „Miloš Forman: co cię nie zabije…” Miloslava Šmídmajera.
Do 4 czerwca dostępna jest pula najtańszych akredytacji na Kino na Granicy w pierwszej, limitowanej puli: 169 zł za akredytację i pakiet festiwalowych gadżetów.
{info. pras}