Pukiriew. Cień Czajkowskiego

11.12.2019
Pukiriew. Cień Czajkowskiego

Wasilij Władimirowicz Pukiriew był buntownikiem. Gdy w malarstwie XIX-wiecznej Rosji obowiązywał nurt akademicki (tematyka historyczna, mitologiczna i biblijna), wyłamał się poza konwencję, podążając ku realizmowi. Było to sprzeczne z doktryną Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Moskwie, w której kształcił się w latach 1847–1858. Pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny i przez całe życie walczył o byt, pozostając jednocześnie wiernym swojemu jedynemu prawdziwemu powołaniu – sztuce. Uczył rysunku, malował portrety, ikony, ilustracje do dramatów Mikołaja Gogola. I choć zmarł w nędzy i zapomnieniu, jeden obraz zapewnił jego nazwisku nieśmiertelność. Jest nim właśnie „Niedobrane małżeństwo” z 1862 r.

Beata Fischer

Cały artykuł z cyklu Galeria Presto | Spotkanie z obrazem przeczytasz w najnowszym Presto #26: KOSMOS

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.