Przed nami 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
12 września rozpocznie się w Gdyni 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W czasie jego trwania będzie można zobaczyć nie tylko produkcje walczące o Złote Lwy, ale również wiele ciekawych propozycji skupionych w kilku blokach tematycznych oraz Konkursach Filmów Mikrobudżetowych i Krótkometrażowych.
Na początku konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie Festiwalu występujący w roli gospodarza Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek mówił o tym, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest najważniejszym punktem w kalendarzu imprez kulturalnych w rządzonym przez niego mieście, oraz że wydarzenie to wrosło w miejską tkankę, stając się jej istotną i znaczącą częścią.
Podczas tej konferencji, prowadzonej przez Krystynę Weiher-Sitkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Kolankiewicz pokrótce przedstawił filmy, które będzie można zobaczyć tego roku w Gdyni. Było to zadanie wymagające lapidarności, z uwagi na różnorodność i bogactwo repertuarowe oraz ograniczone ramy czasowe spotkania z przedstawicielami mediów.
W Konkursie Głównym nominowanych jest w tym roku aż 20 filmów (w tym 6 debiutów):
-
„Apokawixa”, reżyseria: Xawery Żuławski,
-
„Brigitte Bardot cudowna”, reżyseria i scenariusz: Lech Majewski,
-
„Broad Peak”, reżyseria: Leszek Dawid,
-
„Chleb i sól”, reżyseria i scenariusz: Damian Kocur,
-
„Cicha ziemia”, reżyseria: Aga Woszczyńska,
-
„Filip”, reżyseria: Michał Kwieciński,
-
„Głupcy”, reżyseria i scenariusz: Tomasz Wasilewski,
-
„Iluzja”, reżyseria: Marta Minorowicz,
-
„Infinite Storm”, reżyseria: Małgorzata Szumowska,
-
„IO”, reżyseria: Jerzy Skolimowski,
-
„Johnny”, reżyseria: Daniel Jaroszek,
-
„Kobieta na dachu”, reżyseria i scenariusz: Anna Jadowska,
-
„Orlęta. Grodno ‘39”, reżyseria i scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz,
-
„Orzeł. Ostatni patrol”, reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut,
-
„Strzępy”, reżyseria i scenariusz: Beata Dzianowicz,
-
„Śubuk”, reżyseria: Jacek Lusiński,
-
„Tata”, reżyseria: Anna Maliszewska,
-
„The Silent Twins”, reżyseria: Agnieszka Smoczyńska,
-
„Wese לe”, reżyseria i scenariusz: Wojciech Smarzowski,
-
„Zadra”, reżyseria: Grzegorz Mołda.
Patrząc na powyższą listę, jury konkursowe (w składzie: Jerzy Domaradzki – przewodniczący, Ewa Dałkowska, Milenia Fiedler, Cezary Harasimowicz, Grzegorz Kędzierski, Dorota Kędzierzawska, Teoniki Rożynek, Agata Szymańska, Wojciech Żogała) będzie miało z czego wybierać.
Poza tym, w ramach Festiwalu odbędą się jeszcze Konkurs Filmów Krótkometrażowych (30 wyselekcjonowanych przez dyrektora Kolankiewicza produkcji) oraz Konkurs Filmów Mikrobudżetowych (7 utworów). Publiczność będzie mogła też wziąć udział w pokazach organizowanych w różnorodnych blokach tematycznych. Szczególnie ciekawie zapowiada się „Niebyły FPFF”, na którym wyświetlane będą zrekonstruowane cyfrowo filmy z lat 1982-1983, czyli z okresu, gdy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się ze względu na panujący w Polsce Ludowej stan wojenny. Zobaczymy m. in. „Dolinę Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.
Zaplanowano również – można powiedzieć „jak zwykle”, bo dzieje się tak osiemnasty rok z rzędu – atrakcje dla najmłodszych. W ramach sekcji „Gdynia Dzieciom” przygotowane zostały pokazy odpowiednie dla gustu młodej widowni. Ponadto, jeden z sześciu polskich filmów familijnych prezentowanych na Festiwalu otrzyma nagrodę Złotych Lwiątek im. Janusza Korczaka.
To powyższe wyliczenie daje świadectwo tego, jak wiele będzie się działo w ciągu zaledwie sześciu dni trwania Festiwalu. Dla publiczności szykują się więc całe doby wypełnione filmowymi wrażeniami.