Przed nami 4. Festiwal Filmowy UKRAINA!

16.10.2019
Przed nami 4. Festiwal Filmowy UKRAINA!

Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie czwartej edycji festiwalu UKRAINA!, który odbędzie się w dniach 24-27 października w Kinie Iluzjon w Warszawie znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich dwóch lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncert jazzowy trio Szamburski/Szpura/Tokar, wystawa plakatów Yellow&Blue oraz czytanie performatywne dramatu „Gdzieś i około” Anny Jabłońskiej w reż. Jerzego Lacha.

W programie między innymi:

DO DOMU” w reż. Narimana Alieva, laureat Złotego Księcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie, a także ukraiński kandydat do Oscara. Film opowiada o ojcu i synu, Tatarach Krymskich, którzy przewożą ciało zmarłego syna i starszego brata z Kijowa, by pochować go w rodzinnych stronach.

"DZIKIE POLE" wg powieści Serhija Żadana, jednego  z najgłośniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich, w reż. Jarosława Lodygina. To historia Hermana Korolyova, którego brat znika w tajemniczych okolicznościach. Herman musi wrócić z dużego miasta do swojego miasteczka, aby bronić rodzinnego biznesu przed mafią.

CZŁOWIEK Z TABORETEM” to z kolei biograficzny film dokumentalny o życiu ukraińskiego reżysera i podróżnika Leonida Kantera. Tytuł filmu - „Człowiek z taboretem” - ma związek z nazwą wypraw Kantera do 4 oceanów „Z taboretem do oceanu”. Film powstał na podstawie materiałów nakręconych przez Kantera podczas jego podróży do Przylądka Horn. Jego przyjaciele ukończyli projekt rozpoczęty jeszcze za życia reżysera. Leonid Kanter stworzył kilka bardzo znanych dzieł, między innymi film biograficzny o Wasylu Slipaku, „MIT”, który w 2018 roku wygrał nagrodę publiczności festiwalu UKRAINA!.

Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa Yellow & Blue. Poprzez graficzny język plakatów pokaże tradycje, lokalizacje i cechy, które nie są łatwe do znalezienia w przewodnikach. Tereny mieszkalne, przepełnione plaże, transport publiczny, tradycyjne instrumenty muzyczne, Karpaty, lokalne fast foody i biesiady – to, co jest najbardziej interesujące. Projekt stara się pokazać inne spojrzenie na wydarzenia historyczne, zjawiska społeczne i kulturowe, które są dobrze znane mieszkańcom Ukrainy, ale często nieznane obcokrajowcom. W ten sposób tworzy nowoczesny i ironiczny obraz Ukrainy. Projekt rozpoczął się w 2016 roku. Do dziś powstało 30 plakatów stworzonych przez 15 ilustratorów.

Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie też koncert polsko-ukraińskiego trio jazzowego Szamburski/Szpura/Tokar - to muzycy, których nie trzeba przedstawiać publiczności zorientowanej na jazz, muzykę niezależną czy eksperymentalną.

Muzycy spotykali się dotychczas kilkakrotnie przy tworzeniu międzynarodowych projektów (m.in. UKRAPOL - polsko-ukraińska orkiestra powstała w Kijowie, projekt realizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza). W autorskim trio realizują zupełnie nowy program, w którym usłyszymy zarówno kompozycje własne jak spontaniczne improwizacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i przyjaźni tych wybitnych muzyków.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.