Przed nami 1. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu
W bogatej polskiej historii dziedziny operowej próbowano konfrontować jej dorobek z wieloma inicjatywami. Przybierały one wielokrotnie postać festiwali. Intencją ich było wzmożenie zainteresowania sztuką operową, pobudzenie twórczości w tej dziedzinie sztuki, wyciągnięcie ręki do szerszej grupy społeczeństwa oraz mobilizowanie miast organizatorskich do częstszego sięgania po obszerny zasób muzyki klasycznej z polskiego oraz światowego repertuaru. Dzięki tym działaniom powstało wiele wartościowych festiwali w różnych zakątkach naszego kraju. Do tego zacnego grona miast, dołącza dziś także Zawiercie - miasto położone w pięknej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
1. Festiwal Wiesława Ochmana to 4 dni różnorodnego programu artystycznego, opartego na spektaklach, koncertach, warsztatach oraz wystawach. Naszą ofertę stworzyliśmy zarówno z myślą o melomanach, jak i o widzach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. Podczas wydarzeń artystycznych usłyszymy muzykę najsłynniejszych polskich i światowych kompozytorów, a także tych znanych mniej, lecz również wybitnych. Będzie to twórczość operowa, operetkowa, jak i pieśniarska, sakralna oraz symfoniczna. Podziwiać będziemy czołowych polskich artystów: śpiewaków i muzyków. Zobaczymy także dzieła najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku.
Jednak nie tylko wysoka ranga znanych artystów oraz połączenie sztuk będzie wyróżniać Festiwal Wiesława Ochmana. Stawiamy na młodość. „Piękni młodzi, zdolni!” - to ważna myśl Festiwalu. Zawierciańska publiczność zobaczy i usłyszy debiutantów oraz studentów, a wśród nich być może przyszłych następców naszych artystów globalnej rangi, którzy rozsławiali i nadal rozsławiają Polskę w świecie, jak chociażby: w wieku XVIII: Antonina Campi (Miklaszewiczówna), w XIX wieku: Władysław Mierzwiński i rodzeństwo Reszków, na przełomie wieków Marcelina Sembich-Kochańska, w pierwszej połowie XX stulecia: Rosa Raisa, Adam Didur i Jan Kiepura, w drugiej połowie wieku XX: Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman, aż po czasy obecne: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień oraz Piotr Beczała.
"Wsparcie młodych artystów to rzecz święta. Bez nich nie zbudujemy przyszłego poziomu artystycznego polskiej kultury". Te słowa powiedział Patron Festiwalu, światowej sławy tenor, Mistrz Wiesław Ochman, który podczas festiwalowych dni zaśpiewa, poprowadzi koncerty, jak i spotka się z zawierciańską publicznością.
Kochamy tradycje! Będziemy więc prezentować muzykę oraz spektakle w ich klasycznych formach, szanując twórczość i założenia protoplastów. Kontynuować będziemy również tradycję koncertów charytatywnych "Wiesław Ochman i Jego Goście", które przez 25 lat odbywały się w Zawierciu. Cały dochód - tradycyjnie! - przekażemy na konto Fundacji "Auxilium" im. dr Henryka Wnuka, która finansowo wspiera Szpital Powiatowy w Zawierciu.
Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana jest Jarosław Świtała. Tancerz, choreograf, reżyser, inicjator polskiego życia artystycznego. Organizatorem natomiast jest Miasto Zawiercie.
Dzięki ludziom kochającym sztukę i ich wspólnemu, wartościowemu uśmiechaniu się w kierunku kultury, mamy możliwość już dziś być świadkami historycznego, bo pierwszego, a przede wszystkim najbardziej wyjątkowego polskiego festiwalu. Nigdy dotąd bowiem nie powstał w naszym kraju festiwal operowy za życia patrona! Stało się to właśnie tu i teraz... w Zawierciu.
Zapraszam wszystkich miłośników sztuki do przybycia na 1. Festiwal Wiesława Ochmana, do Zawiercia. Od 3 do 6 października właśnie to Miasto stanie się Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki.
Bądźmy wtedy razem, zbudujmy niezapomnianą radosną atmosferę wraz z 200. zaproszonymi artystami oraz zapiszmy się na kartach historii jako uczestnicy pierwszej edycji Festiwalu Wiesława Ochmana!
Już cieszę się na wspólne wymiany myśli i wrażeń. Pozdrawiam wszystkich festiwalowo…
Dyrektor artystyczny Festiwalu Wiesława Ochmana
Oskar Świtała