Projekt Ciechowski Klasycznie

Projekt Ciechowski Klasycznie -Klasyczne aranżacje najsłynniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego na fortepian i wiolonczelę. Projekt powstał w 2012 roku i od tego czasu wraz z każdym koncertem cieszy się coraz większym uznaniem i sympatią. Aranżacje należą do Hanny Raniszewskiej, która pozwoliła sobie na własną wizję utworów Ciechowskiego, zgrabnie wplatając w każdy z nich jakąś znaną klasyczną kompozycję lub własne fragmenty. 

Jak dotąd powstało 10 aranżacji, w większości na oryginalny skład tj. wiolonczelę i fortepian, ale również na głos.

 

 

 skład:
wiolonczela - Dobrawa Czocher
fortepian i aranżacja - Hanna Raniszewska
\
Sami o sobie:
“Tak rok temu, roboczo, nazwałyśmy projekt, który przez przypadek pochłonął nas w całości, kradnąc serce, emocje a przede wszystkim dużo dźwięków. Właśnie w zeszłym roku, w okolicach kończącego się sierpnia, podjęłyśmy się zadania przedstawienia naszego, klasycznego podejścia do muzyki Grzegorza Ciechowskiego. Artysty, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Wybitnego muzyka, kompozytora, twórcy tekstów, lidera zespołu Republika, tworzącego również jako Obywatel G.C. czy Grzegorz z Ciechowa.
Wyzwanie zostało zrealizowane i tak oto zaowocowało aranżacjami 8 utworów Grzegorza Ciechowskiego. Aranżacjami muzyków wykształconych klasycznie, ludzi młodych, którym muzykę Ciechowskiego podsuwali rodzice.
Aranżacjami na wiolonczelę i fortepian podjęłam się ja (Hania), Dobrawa natomiast wspaniale myśl moją potrafiła odtworzyć oraz nadać jej własne emocje i uczucia.
I tak, przez przypadek Ciechowski, uwielbiany już wcześniej, stał się nam jeszcze bliższy a relacja z nim niemal osobistą i intymna.
Postanowiłyśmy podejść do tego zadania na swój własny sposób. To co jest efektem naszej pracy to nasze spojrzenie na jego muzykę, jego osobę i związane z nią skojarzenia, odczucia. Spróbowałysmy ukazać jego twórczość poprzez własne “ja” – klasyczne wykształcenie, akustyczne instrumenty i zupełnie inne czasy i środowisko, w których przyszło nam dorastać.
Niebezpieczeństwo porażki pojawiło się już na wstępie – co z tekstami ? Czy kompozycjom Grzegorza Ciechowskiego można odebrać tak ważny ich element jak tekst, słowo, poezja?
Zdaje się, że kolejny raz powinna sprawdzić się sentencja, że “muzyka potrafi wyrazić więcej niż słowa” . Jednak i na ten problem znalazło się rozwiązanie.
I tak projekt zrealizowany z myślą jednokrotnego wykonania, cały czas gdzieś nam towarzyszy i cieszymy się, że przyjmowany jest tak ciepło"

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów