PRESTO JUNIOR: Lato z wierszem

11.08.2020
fot. Pexels

Jeśli szukasz pomysłu na zabawę z dzieckiem, a akurat nie macie możliwości wybrania się do lasu lub nad rzekę, spróbujcie umuzycznić wiersz!

W cyklu „Co słonko widziało?” Marii Konopnickiej znajdziecie dużo wierszyków dla dzieci, które mogą stanowić świetny pretekst do nauki muzycznej improwizacji. Oczywiście wiele z nich zawiera słowa, które maluchom mogą się wydać niezrozumiałe, ale jeśli tylko je stosownie objaśnicie, dalsze etapy zabawy nie powinny już sprawiać żadnych trudności. Umuzycznić tekst można na różne sposoby. Jednym z nich jest wymyślenie melodii do istniejących słów, ewentualnie wyklaskanie rytmu towarzyszącego recytacji, jeżeli akurat mamy problem z intonacją. Można zrobić własne instrumenty – do pustych pudełek wsypać ziarenka ryżu, aby pełniły funkcję grzechotek, wziąć z kuchni naczynia, garnki i sztućce oraz torby foliowe i dobrać warstwę dźwiękową złożoną ze stuków, brzęków i szmerów, co pobudzi naszą wyobraźnię. Nie zapominajmy też o „paszczodźwiękach” – te zawsze się doskonale sprawdzają i sprawiają dzieciom oraz dorosłym mnóstwo frajdy!

Poranek
(z cyklu „Co słonko widziało?” M. Konopnicka, wyd. Philip Wilson 1995)

Minęła nocka, minął cień,
Słoneczko moje, dobry dzień!
Słoneczko moje kochane,
W porannych zorzach rumiane,

Minęła nocka, minął cień,
Niech się wylega w łóżku leń,
A ja raniutko dziś wstanę,
|Zobaczę słonko rumiane.

(MB)

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.