Presto filmowe #3

24.05.2016
Presto filmowe #3

Muzyka filmowa już na dobre zagościła w Presto. Postanowiliśmy pisać więcej, chętniej, częściej. W tym celu powstało Presto filmowe. Zapraszamy na łamy i zachęcamy do kontaktu – napisz do vice-naczelnej Presto, redaktor naczelnej Presto filmowego, Mai Baczyńskiej, jakie tematy, kompozytorzy, filmy Cię interesują: redakcja (at) prostoomuzyce.pl

Gościnnie: Jak stałem się specjalistą od aktorek

Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy): Pomysł sam przyszedł. Na początku dekady zadzwoniła do mnie Daria Kielan, szefowa wydawnictwa „Świat Książki”. Usłyszałem, że proponuje mi napisanie książki o aktorkach, zwłaszcza starszego pokolenia, najrzadziej opisanych, pozostających tajemnicą.
(cały felieton przeczytasz w Presto #15)

Z pamiętnika kolekcjonera: Specjał niezbyt specjalny

Tomasz Goska (filmmusic.pl): Deluxe, Limited, Special Edition... Rasowy miłośnik i kolekcjoner soundtracków nie może przejść obojętnie obok takich wydawnictw. Ale ta najskuteczniejsza kuracja odchudzająca dla naszych portfeli bywa jednak zdradliwa.
(cały felieton przeczytasz w Presto #15)

Nasz człowiek w Hollywood

Łukasz Jakubowski: Bezsenność, to doskonała okazja do czytania i... słuchania muzyki. Tylko cicho, bo sąsiedzi. Minęła północ. Odpalam „Charlie Parker with Strings”, wracam pod kołdrę, biorę telefon komórkowy i googluję nazwę płyty. Na liście płac znajduję polsko brzmiące nazwisko.
cały felieton przeczytasz w Presto #15)
Ilustracja muzyczna:
Jak potoczyły się losy naszego człowieka w Hollywood? Równie rzewnie jak ów utwór Czajkowskiego, grany przez naszego bohatera?

https://www.youtube.com/watch?v=IRiID247CLY

Gwiezdny mit
Paweł Stroiński: W latach 70. XX wieku epicka muzyka pisana na pełną orkiestrę była w odwrocie. Trudno pomyśleć, że muzyka tak legendarna, jak ta do filmu „Gwiezdne wojny”, mogłaby nie powstać. Sprzyjała jej przyjaźń dwóch reżyserów.
(cały felieton przeczytasz w Presto #15)

Oscar zamiast emerytury
Anna Józefiak, soundtracks.pl: Amerykańska Akademia Filmowa stworzyła w tym roku piękny zestaw muzycznych nominacji do Oscara. Morricone, Williams, Jóhannsson, Newman i Burwell to artyści mający ogromny potencjał i świetnie odnajdujący się w różnych konwencjach.
(całą rekomendację przeczytasz w Presto #15)
Ilustracja muzyczna:
Nagrodzona Oscarem ścieżka dźwiękowa najstarszego laureata:

https://www.youtube.com/watch?v=-3vP799NtvA

[Filmowy know-how] Muzyka Himalajów
Maja Baczyńska: Nie musimy ryzykować życia, by doświadczyć piękna niedostępnej natury. Czasem wystarczą festiwale filmów kręconych na wysokościach, wrażliwe oczy i uszy. Niektórzy z nas są w duszy ludźmi gór.
(cały artykuł przeczytasz w Presto #15)
W Presto filmowym znajdziesz także: Tygiel festiwalowy, Tygiel muzyczno-filmowy oraz recenzje filmów muzycznych przygotowane przez Grupę filmową MUDO Music Documentaries.

Gramy także:

Motyw główny
Rozmowy niebagatelne
Muzyczny tygiel
W partyturze
Life-style muzyczne

Wróć do opisu Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.