Premiera płyty Julii Kociuban: ‘Polish Polonaises’

-
01.05.2022

Już 3 maja ukaże się drugi solowy album jednej z najwybitniejszych polskich pianistek - Julii Kociuban zatytułowany „Polonezy Polskie”. Na płycie znajdą się utwory m.in. Chopina, Paderewskiego, Szczerbińskiego i Zarębskiego.

Notowany już w XVI-wiecznych tabulaturach, do początku XIX stulecia wykrystalizował się w muzyczną wizytówkę polskości. W skali międzynarodowej i w skali lokalnej, w której zadomowił się ostatecznie pod swą importowaną, francuską nazwą: polonez. U progu romantyzmu taniec ten był nie tylko wspomnieniem wyidealizowanej idylli szlacheckiej, lecz i zdecydowanie najpopularniejszym, najczęściej publikowanym gatunkiem w roztańczonej kulturze miejskich salonów stolicy.

Julia Kociuban uważana jest za jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia. Jej debiutancka płyta „Schumann, Chopin, Bacewicz” została uznana przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych, a jej nagranie II Sonaty fortepianowej Grażyny Bacewicz określono jako najwspanialszą rejestrację utworu na świecie. Co więcej, dwa kolejne albumy z koncertami oraz kwintetami fortepianowymi Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana były nominowane do nagrody „Fryderyk”. Artystka regularnie występuje w renomowanych salach koncertowych w Europie (m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu czy Laeiszhalle w Hamburgu).

Lektura nowej płyty Julii Kociuban stanowi świetną okazję zarówno do zaznajomienia się z rzadziej graną muzyką polską, jak i obcowania ze sztuką jednej z największych polskich pianistek.

Niniejszy album obejmuje szereg polonezów począwszy od utworów dobrze znanych i często wykonywanych (dzieła Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego), skończywszy na tych dziś niemal całkowicie zapomnianych (kompozycje Alfonsa Szczerbińskiego i Jana Kiszwaltera).

Album dostępny jest w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych, serwisach streamingowych i na stronie www.dux.pl/.

Źródło: materiał prasowy DUX

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.