Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej

18.02.2021
Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej

 Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Malta odbyła się w cieniu pandemii Covid-19 – poza siecią, na żywo z publicznością i dla miasta – z miłości do teatru i sztuki. Festiwal trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia, w 33 lokalizacjach, w ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym jedynie 22 online. Dziennikarka Agnieszka Nawrocka przez kilka miesięcy dokumentowała wydarzenia i emocje publiczności, organizatorów, artystek i artystów. W efekcie powstał godzinny dokument „Malta w czasie zarazy”, którego premiera odbędzie się w niedzielę 21 lutego o g. 20:00 na kanale YouTube festiwalu.

W 2020 roku Festiwal Malta miał obchodzić 30. jubileusz. Plany międzynarodowego spotkania wielu pokoleń artystów i artystek między 19 a 28 czerwca zostały zatrzymane. Pandemia Covid-19 wymusiła zmianę programu, komunikacji, produkcji oraz promocji. Malta była rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście, konsekwentnie jednak realizowała postulat: na żywo.

Dokument „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej to relacja z jubileuszowej edycji Festiwalu Malta, która odbyła się w cieniu pandemii Covid-19. Poznańska reporterka przez kilka miesięcy podążała z kamerą za organizatorami, artystami i artystkami oraz publicznością. Dokumentowała wysiłek organizacyjny, obawy i emocje, które towarzyszyły tej niepewnej dla wszystkich sytuacji. Reżyserka śledziła prace zespołu Fundacji Malta, wydarzenia artystyczne, rozmawiała z publicznością, zbierała różne opinie, które można usłyszeć w dokumencie.

Barbara Wrońska po koncercie na dwuhektarowej łące opowiada – "czułam, że te piosenki i treści trafiały w bardzo czułe punkty tęsknoty za bliskością. Ralph Kaminski dodaje, że – musimy doceniać to, że udało się zorganizować festiwal i spotkać, posłuchać muzyki nie tylko przez te online'owe rzeczy". W godzinnym dokumencie Agnieszka Nawrocka pokazuje zmagania organizatorów z kwestiami bezpieczeństwa oraz potrzebę spotkania się bezpośrednio z publicznością, wyjścia poza Internet.

Film pełen jest kulturalnych wydarzeń a przede wszystkim pełen emocji, emocji widzów, emocji artystów i emocji organizatorów, którzy podjęli się wyjątkowego wyzwania stworzenia festiwalu podczas pandemii. To historia obaw, historia odpowiedzialności i historia radości i wielkiej tęsknoty za żywym kontaktem z kulturą 

– zapowiada reżyserka filmu Agnieszka Nawrocka

ZOBACZ TRAILER:

Pandemia przyzwyczaiła nas do kultury w sieci, w czasie izolacji wiele instytucji, artystów i artystek przeniosło się w rzeczywistość wirtualną. 

Choćbyśmy bardzo chcieli, internet nie uratuje kultury. Najważniejsze było dla nas bezpieczeństwo publiczności, artystów i artystek oraz spotkanie na żywo. Sztuka bycia razem jest fundamentem festiwalu. Skoro widzowie nie mogli przyjść na klasyczną Maltę, to Malta zjawiła się przed ich domami, w parkach, nad rzekami, jeziorami i na wielkiej dwuhektarowej łące. 

– komentuje dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Festiwal Malta trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia 2020 roku, w 5 krokach programowych, 33 lokalizacjach, w ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym tylko 22 wydarzenia odbyły się online. Agnieszka Nawrocka jest dziennikarką kulturalną, autorką magazynów telewizyjnych „Poznański Informator Kulturalny”, „Trzepak kultury”, „POZkultura” oraz wielu reportaży. Od kilkunastu lat z pasją i zaangażowaniem zapowiada i relacjonuje artystyczne wydarzenia w Wielkopolsce.

Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej odbędzie w niedzielę 21 lutego o godz. 20:00 na kanale YouTube Malta Festival Poznań (włącz powiadomienie o rozpoczęciu premiery). Materiał dostępny jest z polskimi napisami.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.