Premiera ,,The Ancient Night’’ Wojciecha Chałupki w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu.
30 kwietnia odbędzie się premiera utworu na saksofon sopranowy, akordeon i orkiestrę symfoniczną młodego polskiego kompozytora - Wojciecha Chałupki w legendarnej Sali wiedeńskiego Musikverein. Wykonawcami koncertu będzie Duo Aliada, w którego skład wchodzi polski saksofonista Michał Knot i serbski akordeonista Bogdan Laketic oraz Wiener Jeunesse Orchestra pod dyrekcją Herberta Böcka.
Utwór podejmuje tematykę słowiańskiej Nocy Kupały, podczas której odprawiano rytuały, które miały na celu czczenie ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności i miłości. The Ancient Night składa się z pięciu części. Introduction jest zgodnie z nazwą wstępem oraz inauguracją obrzędów tej pradawnej nocy. Pełna jest witalności i dynamizmu. Swoją zwięzłą formą otwiera obchody Nocy Kupały. Druga część The Rituals of Fire opisuje gaszenie starego ognia i rozpalanie nowego, tańce wokół ognisk i skoki przez nie, a także składanie ofiar w postaci zwierząt i ziół. Jest ona niezwykle wirtuozowska, ,,dzika’’ i energiczna oraz utrzymana w niespokojnym charakterze. Kolejna The Rituals of Water przedstawia obrzędy wody polegające głównie na puszczaniu przez dziewczęta wianków do rzek, aby przepowiedzieć sobie zamążpójście. Jest spokojna i stanowi kontrast wyrazowy do poprzednich ogniw Pradawnej Nocy. Można odnaleźć w niej wiele melodii utrzymanych w prostocie oraz dużo przestrzeni dźwiękowej, która ma imitować księżyc odbijający się w tafli wody. Część ta opisuje miłość. Fern Flower, czyli kwiat paproci opowiada o poszukiwaniach mitycznego perunowego kwiatu (kwiatu paproci), który zakwitał tylko w nocy przesilenia letniego. Miał on przynosić bogactwo, mądrość i szczęście tym, którzy go ujrzą. Czwarte ogniwo dzieła pełne jest różnorodnych barw. Od tajemniczych i mrocznych do wirtuozowskich oraz żartobliwych. The Ancient Night wieńczy finałowy Dance, który przedstawia taniec kończący obrzędy Nocy Kupały. Jest to pełen słowiańskiej energii finał, w którym również usłyszeć można dźwięki pochodu wieńczącego wszystkie ceremonie. Jest to symbol wiecznej wędrówki oraz poszukiwania swojego dziedzictwa.
Utwór został komponowany został na zamówienie Duo Aliada. Jest to wydarzenie niezwykle ważne dla saksofonu, akordeonu oraz polskiej muzyki współczesnej poprzez możliwość zaprezentowania się w tak prestiżowej sali. The Ancient Night promuje zapomnianą mitologię oraz kulturę słowiańską oraz zawiera nawiązania do folkloru oraz baśniowości.
Data i godzina: 30.04.2022 r., godz. 19:30
Miejsce: GROSSER SAAL, MUSIKVEREIN WIEN
Wykonawcy: Duo Aliada (Michał Knot i Bogdan Laketic), Wiener Jeunesse Orchester oraz Herbert Böck
Program koncertu:
Franz Schubert – Uwertury do Die Zauberharfe oraz do Rosamunde, Fürstin von Zypern,
Symfonia nr. 7 Niedokończona
Wojciech Chałupka - The Ancient Night na saksofon sopranowy, akordeon i orkiestrę symfoniczną
Igor Strawiński - Le Baiser de la Fée
Link do wydarzenia: https://www.musikverein.at/konzert/eventid/48148?fbclid=IwAR2WNFmS8fSl11Ba59Bd55XWRtFwNXyfx0P202YOlCs8ZjN24JShCLyYWYs
Czas trwania utworu: około pół godziny
Wojciech Chałupka – kompozytor oraz saksofonista. Jest on laureatem ponad 50 nagród na konkursach kompozytorskich oraz instrumentalnych. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiuje kompozycje w klasie dr. hab. Dariusza Przybylskiego oraz grę na saksofonie w klasie prof. dr. hab. Pawła Gusnara. W roku akademickim 2019-2020 studiował w Zurich University of Arts.
Jego utwory były wykonywane m. in. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a także w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Tajlandii, Szwajcarii, Litwie i Chorwacji.
Jest czterokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021, 2019, 2018 i 2016), stypendystą programu MKiDN „Młoda Polska 2018”, ,,Lyra Stiftung'', fundacji ,,Eppur si muove'', Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, stypendium miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II, fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia'' oraz fundacji ,,Porozumienie bez barier''.
Laureat m. in. I nagrody na 61. Konkursie dla Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, II nagrody oraz nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim ARBORETUM im. Krzysztofa Pendereckiego, III nagrody na Asia Pacific Composition Competition oraz wyróżnienia na III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego. Empusa na saksofon altowy Wojciecha Chałupki została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Metanoia na flet i fortepian brała udział w projekcie The Virtual Collaborative Series organizowanym przez International Society for Contemporary Music i była jednym z czterech utworów reprezentujących Polskę.
W swoich utworach często dotyka sfery duchowości i religijności. Inspiracji szuka także w folklorze i sztuce oraz naturze - uwielbia góry, a szczególnie Tatry.
{info. pras}