Preludium do Konkursu Chopinowskiego w TW-ON
Konkurs Chopinowski od zawsze wzbudza sporo emocji. Tym razem niecierpliwie oczekujemy jego 18-tej edycji, która – z uwagi na szalejącą pandemię – odbędzie się w październiku, z pominięciem etapu eliminacji. Póki co przedsmak zmagań konkursowych można usłyszeć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie...
W ramach cyklu koncertów „Preludium konkursowe. Recitale polskich uczestników Konkursu Chopinowskiego” w dniach 21-25 maja prezentowanych jest pięciu pianistów, którzy ze względu na szczególne osiągnięcia w konkursach pianistycznych w kraju i za granicą zostali zakwalifikowani do 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Do ich grona należą: Piotr Pawlak, Adam Kałduński, Kamil Pacholec, Szymon Nehring i Piotr Alexewicz. Miałam przyjemność wysłuchać ostatniego z wymienionych – biorąc pod uwagę jego młody wiek, Alexewicz imponuje dojrzałością interpretacyjną, mimo iż jego warsztat pianistyczny jeszcze nieco pozostawia do życzenia. Kulminacje miewa nieprecyzyjne, jakby młodzieńcza pasja zachwiewała techniką gry i stabilnością aparatu wykonwczego. Ale już jeśli chodzi o piana, to zadziwia subtelnościami, a w wielu innych aspektach zadziwia świeżością i fantazją wykonania. To zupełnie nowy, ale wciąż „smaczny” Chopin, i jeśli już teraz Alexewicz gra z taką sceniczną swobodą, to wróżę mu wielką karierę. Nie przeszkadza mi nawet, że Scherzo b-moll op. 31 wydało się na koncercie narracyjnie nieco poszatkowane, a Polonez fis-moll op. 44 momentami jakby „rozchlapany” na klawiaturze. Nie, ponieważ wiedziałam, że mam do czynienia z prawdziwym artystą, który nie boi się na scenie być sobą i całkowicie się otworzyć,z reguły jednak nie tracąc przy tym finezji i uważności wymaganej przy interpretowaniu muzyki Chopina.
Przed nami jeszcze jeden recital bodaj najbardziej oczekiwany – coraz bardziej popularnego i wielokrotnie nagradzanego (w tym jako pierwszy Polak na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie), 26-letniego Szymona Nehringa. W programie: Nokturn op. 55 nr 2, Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Walc As-dur op. 64 nr 3, Etiuda As-dur op. 10 nr 10, Etiuda C-dur op. 10 nr 1, Polonez-fantazja op. 61, Scherzo E-dur op. 54. Koncert odbędzie się w dniu dzisiejszym o godziie 19-tej w Sali Redutowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i tym samym zamknie ekscytujący cykl konkursowych „Preludiów”.
Więcej o polskich uczestnikach Konkursu Chopinowskiego:
https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2020-2021/preludium-konkursowe-r
(MB, specjalne podziękowanie dla: BLB)