Prawykonanie nowego dzieła Marty Ptaszyńskiej pod szyldem Filharmonii Krakowskiej

18.11.2019
fot. arch. org.

W najbliższy piątek 22 listopada 2019 roku o godz. 19.30 odbędzie się drugi w tym sezonie artystycznym koncert Filharmonii Krakowskiej w gościnnych progach Muzeum Lotnictwa Polskiego. Filharmoniczną orkiestrę poprowadzi Paweł Kapuła – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, którego kariera nabrała wyraźnego przyspieszenia od momentu wygrania konkursu na asystenta dyrygenta (wówczas Jacka Kaspszyka) w Filharmonii Narodowej w 2016 roku. W charakterze solistów koncertu wystąpią członkowie Cracow Duo, czyli pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski.

W repertuarze koncertu znalazły się inspirowane tańcami Melodie polskie op. 47 Mieczysława Weinberga oraz V Symfonia F-dur Antonína Dvořáka. O ile jednak utwory te nie po raz pierwszy znajdują  swoje miejsce w koncertowym programie, o  tyle Koncert podwójny na fortepian, wiolonczelę i orkiestrę napisany został przez Martę Ptaszyńską z myślą o tym właśnie premierowym wykonaniu pod szyldem  Filharmonii Krakowskiej. Dzieło powstało na specjalne zamówienie instytucji, w oparciu o dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca. Zainicjowany przez środowiska muzyczne program, od 9 lat wspiera najnowszą twórczość muzyczną, zarówno jeśli chodzi o sam proces twórczy, jak i pierwszą prezentację dzieła przed publicznością. Filharmonia Krakowska dzięki ministerialnemu grantowi już po raz drugi zamówiła utwór muzyczny i dokonała jego światowego prawykonania, tym samym trwale wpisując się w jego historię. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku, kiedy Orkiestra Filharmonii pod batutą Rafała Janiaka i z udziałem znakomitego wiolonczelisty Danjulo Ishizaki wykonała napisany specjalnie na tę okoliczność przez Marcela Chyrzyńskiego koncert Ukiyo-e No. 3 na wiolonczelę. Tegoroczną beneficjentką programu została Marta Ptaszyńska. Sama kompozytorka opisuje swój utwór jako czteroczęściowy koncert, który „jest w pewnym sensie ukłonem w kierunku koncertu barokowego, w którym grupa koncertująca będzie przeciwstawiana orkiestrze w najrozmaitszy sposób”. Ową „grupę koncertującą” stanowić będą wspomniani już artyści – pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski, znani zarówno ze swojej działalności koncertowej, jak i menadżerskiej. Za ich bowiem przyczyną powstał zamykający niedawno szóstą edycję festiwal Krakowska Jesień Muzyczna, będący estradą dla wybitnych kameralistów, ale także miejscem licznych prawykonań kompozytorskich.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.