Prawdziwy klasyk

26.02.2014

Kiedy Robert Schumann po raz pierwszy usłyszał utwory Fryderyka Chopina, napisał: „Panowie, czapki z głów, oto geniusz!”. Kiedy słucha się takiego nagrania, ma się ochotę pójść w jego ślady, dołączyć do słuchających także panie, i napisać: „czapki z głów, oto klasyk!”.

 Nagranie „Requiem” Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Carlo Marii Giuliniego z udziałem Elizabeth Schwarzkopf, Christy Ludwig, Nicolai Geddy i Nicolai Ghiaurova praktycznie nigdy nie zniknęło z katalogu. Są ku temu istotne powody. Przede wszystkim Giulini nie wstydzi się wydobyć z partytury Verdiego wszystkich gwałtownych emocji. Dzięki temy zarówno „Dies irae” jak i „Tuba mirum” kipią autentyczną furią, której nie jest w stanie dorównać żadne inne nagranie. Innym częścią również nic nie brakuje - „Sanctus” jest zagrany szybko, hałaśliwie i werwą, podczas gdy ostatnia część - „Libera me” - wręcz obezwładnia słuchacza gwałtownymi emocjami, które wyciszają się dopiero w wygasającej powoli kulminacji. Soliści są rewelacyjni – jedni z najlepszych śpiewaków zeszłego wieku w szczytu formy. Czy można chcieć więcej?... Nawet jeśli nie chce się więcej – to się więcej dostanie, gdyż album zawiera dodatkowo „Cztery utwory religijne”, nagrane z udziałem Elizabeth Schwarzkopf. Kolejny klasyk, przy którym blednie większość innych rejestracji. Gorąco polecam!

 

Oskar Łapeta

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.