Prawdziwe brzmienie muzyki Chopina
Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przezywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII wieku, sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentyczności brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalna specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową artykulacją i harmoniką, w dużej mierze zatracaną w interpretacjach na instrumentach współczesnych.
Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów będzie organizacja przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, we współpracy z Telewizja Polska i Polskim Radiem, bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.
Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.
Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.
Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1858, Pleyel z 1846 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbędzie się wrześniu 2018 roku w Warszawie, kolejne będą organizowane co pięć lat.
***
A już 5 lipca będziemy mieli okazję usłyszeć Sijię Ma, studentkę wirtuoza i znawcy fortepianów historycznych, Huberta Rutkowskiego. Wspólnie ze swoim mistrzem i zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego wykonają Koncert F-dur KV 242 w autorskiej wersji na 2 fortepiany i orkiestrę.
Będzie to znakomita okazja posłuchania tej artystki jeszcze przed jej jesiennymi występami w Warszawie. W programie koncertu również: Symfonia koncertująca Es-dur KV 297b na obój, klarnet, fagot, róg i orkiestrę Marek Niewiedział obójFrancesco Spendolini klarnet
Krzysztof Stencel róg
Elżbieta Jendrysik fagot Symfonia C-dur „Linzka” KV 425 http://repertuar.operakameralna.pl/event/mistrzowskie-interpretacje-mozartowskie-hubert-rutkowski-sijia-ma-orkiestra-macv/ {info.. pras}