Powstaje film :"Henryk Opieński – zapomniany artysta"

-
19.06.2021

Podstawowym celem powstania filmu jest przedstawienie sylwetki człowieka, który na trwałe zapisał się w polskiej kulturze, chociaż niedane mu było zapisać się w naszej świadomości i pamięci. Henryk Opieński był kompozytorem, dyrygentem, skrzypkiem, doktorem filozofii, krytykiem i pisarzem muzycznym, pedagogiem oraz społecznikiem. Człowiekiem o nietuzinkowym talencie popartym nieprawdopodobną energią i determinacją.

Dzisiaj o tym przyjacielu Wyspiańskiego, Rydla, Mehoffera i Paderewskiego, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości namówił go do powrotu do kraju, pamiętają jedynie tak naprawdę pracownicy nauki. A przecież to tacy ludzie jak Henryk Opieński przez całe swoje życie aktywnie kształtowali obraz Polski w Europie, a po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości wraz z największymi artystami tworzyli jego fundamenty i kulturę.  Życiorys Opieńskiego obfitujący w znajomości z największymi przedstawicielami swojej epoki, działania mające na celu propagowanie kultury polskiej, działalność pisarska, a przede wszystkim wkład w muzykę, jako kompozytora, ale i nauczyciela – jest doskonałym materiałem na film traktujący nie tylko o wyjątkowym człowieku, ale również o niezwykłych czasach, w jakich żył. Dzięki listom, które wymieniał ze swoją narzeczoną, a później żoną Anną Krzymuską, które stanowią najlepszy opis okresu Młodej Polski, zbudujemy niezwykły obraz epoki, w której żył i tworzył. Dzięki związkom z ziemiańską rodziną żony przywołamy też sposób życia i kształcenia ówczesnych elit i ich dzieci. Film ten to też przyczynek do przypomnienia wielkiego mentora, nauczyciela i przyjaciela Henryka Opieńskiego – Ignacego Paderewskiego.

Podstawę filmu stanowić będą archiwalne i fabularyzowane zdjęcia, ilustrujące ścieżkę zawodową i artystyczną Henryka Opieńskiego. W tej roli wystąpi zawodowy muzyk, który wcieli się w postać kompozytora ( w filmie bierze  udział dwóch aktorów, okres młodości i wiek dojrzały).

 

Fabularyzowane role w filmie to te z udziałem aktorów wcielających się w postaci: Henryka Opieńskiego i Anny Krzymuskiej, Stanisław Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Estreichera , Marii Krzymuskiej , Marii Krzymuskiej (Teresity), Julii Krzymuskiej. Władysława Żeleńskiego.

Dla zilustrowania filmu planowane jest nagranie koncertu zespołu Motet et Madrigal, działającego przy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego działalność jest kontynuacją działalności zespołu założonego przez Opieńskiego, którą to kontynuację zainicjował Stefan Stuligrosz.

 

W filmie wykorzystany zostanie bogaty materiał fotograficzny i faktograficzny dotyczący życia i twórczości artysty. Film obiera sobie za cel zaprezentowanie sylwetki nieprzeciętnego artysty, wybijającej się na tle swojej epoki, odważnego i zdeterminowanego w swoich postanowieniach i działaniach, wiernego ideałom i raz obranej drodze kariery artystycznej. Całość dopełniona będzie ujęciami Krakowa, Warszawy, Poznania, Kalisza, okolic Budzisławia Kościelnego, Wilczyna oraz Szwajcarii – Fryburga, Lozanny, Morges.

 

Film „Henryk Opieńskizapomniany artysta ” powstaje dzięki wsparciu finansowemu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obsada: ( główne postaci )  

                Wiktor Mieczykowski  –  młody Henryk Opieński  , Marek Klupś  – dojrzały Henryk Opieński,

                 Katarzyna Kochaniecka -  Anna Krzymuska 

                 Katarzyna Nowak –Podemska - Maria Krzymuska

                Zofia Kobiela – Maria Krzymuska – Theresita

                Joanna Sobocińska – Julia Krzymuska

                Jakub Burdziński – Stanisław Wyspiański

                Prof. Maciej Pabich – Ignacy Paderewski

               

Scenariusz:  Krzysztof Paluszyński.

Konsultacja historyczna : Prof. Marcin Gmys , dr Joanna Rusinek –Cywińska

Reżyseria: Krzysztof Paluszyński.

Zdjęcia: Rafał Jerzak

Kierownik produkcji: Barbara Ławska.

Muzyka: Marcin Sady.

Charakteryzacja: Alina Magnus-Burkiciak.

Produkcja filmu: PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.