Powrót młodego geniusza
W ostatnich latach coraz częściej wykonywane oraz nagrywane są dzieła Giovanniego Battisty Pergolesiego. Jako fana baroku cieszy mnie to, ale myślę też, że ten mistrz muzyki z początku XVIII wieku najzwyczajniej zasługuje na więcej uwagi. Jego dzieła są nie tylko historycznym świadectwem rozwoju muzyki barokowej, ale są one wciąż żywą poruszającą muzyką zdolną nawet w obecnych czasach wzruszyć słuchaczy.
Giovanni Battista Pergolesi żył zaledwie dwadzieścia sześć lat. Podczas tak krótkiego życia zdołał skomponować kilka oper, sporo utworów instrumentalnych oraz kilka wybitnych dzieł religijnych. Jego twórczość wywarła wpływ na kompozytorów od J.S. Bacha po I. Stravinskyego.
W ostatnich miesiącach wydano kilka nagrań z muzyką tego młodego geniusza, które polecam uwadze szczególnie fanów baroku, ale nie tylko. Pierwszym z nich jest wydane przez Harmonię Mundi “Septem verba a Christo”. To oratorium zostało dopiero w ostatnich latach odkryte, i choć manuskrypt nie był podpisany, to analizy muzykologiczne wskazały, że autorem tego dzieła jest właśnie Pergolesi. Na nagraniu Harmoni Mundi muzyka tego kompozytora znalazła wspaniałych wykonawców w Akademie fur Alte Musik, Berlin pod batutą Rene Jacobsa, natomiast wśród solistów znaleźli się śpiewacy specjalizujący się w baroku tacy jak Christophe Dumaux, Sophie Karthauser, Julien Beher oraz Konstantin Wolff. Przy takich artystach mamy gwarancję wyśmienitej barokowej uczty.
Kolejnym nagraniem, na które chciałbym zwrócić uwagę, jest zapewne najsłynniejsza kompozycja Pergolesiego “Stabat Mater”. Tym razem w nagraniu Warner usłyszymy dwoje najciekawszych obecnie śpiewaków młodego pokolenia specjalizujących się w muzyce dawnej: Julia Lezhneva oraz Philippe Jaroussky. Towarzyszy im zespół Il Baroccisti, którym dyryguje Diego Fasolis. “Stabat Mater” Pergolesiego jest niezwykle ekspresyjnym utworem i ową dramaturgię rewelacyjnie wydobywają z tego utworu śpiewacy. Wydaje się, że Lezhneva oraz Jaroussky są wręcz stworzeni aby wspólnie wykonać ten utwór. Ich głosy magicznie przeplatają się w tej muzycezachwycając nie tylko nieskazitelną techniką, ale tez zmysłem interpretacyjnym.
Ostatnim nagraniem, o którym chciałbym wspomnieć jest Il Pergolese wydane przez ECM. Z pewnością jest to najbardziej oryginalne z nagrań z muzyką tego barokowego geniusza. Artyści na tym nagraniu to Maria Pia De Vito jazzowa śpiewaczka, pianista François Couturier, wiolonczelistka Anja Lechner oraz perkusista Michele Rabbia. Album ten to niezwykle ciekawe inspirowane muzyką Pergolesiego wariacje jazzowe. Vito wspaniale interpretuje tę muzykę oddając jej ludowe korzenie oraz misteryjny charakter. Album Il Pergolese to nastrojowa podróż do kresów baroku, a nawet poza barok, gdzie struktura utworów Włoskiego geniusza otrzymuje nową współczesną treść. Nastrojowe brzmienie wiolonczeli miesza się tutaj z hipnotyczną perkusją oraz elektroniką, aby na koniec uzyskać liryczne brzmienie w fortepianie. Nie da się nie ulec czarowi tego nagrania.
Jacek Kornak