Postać tygodnia: Marian Sawa

13.02.2015

W 2005 roku zmarł przedwcześnie wybitny kompozytor, organista i improwizator – Marian Sawa. W tym roku wypada dziesięciolecie jego śmierci i ku jego pamięci odbędzie się wiele artystycznych wydarzeń. Znany był z działalności pedagogicznej, m.in. jako wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (aktualnie: Uniwersytet Muzyczny), jak również Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 im. Józefa Elsnera, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Jak pisze nasza wice-redaktor, Maja Baczyńska: dla mnie jego muzyka choć jest dość wygodna technicznie dla wykonawcy, to tak naprawdę jest ogromnym wyzwaniem interpretacyjnym. Operuje kontrastami - obecne są psychodeliczne wyciszenia kontra mroczne i groźne kulminacje, czyste kwinty vs zgryźliwe trytony, popisowe sola pedałowe i wirtuozowskie partie w manuale. Z drugiej strony chwile zasłuchania, ogromna rola rytmu i harmonii, duży inspiracji muzyką sakralną... We wczesnej twórczości znajdziemy utwory bardzo nowatorskie z punktu widzenia muzyki współczesnej, pewien wpływ wywarła na Sawę też muzyka ludowa. Uwielbiał pisać na organy (sam był organistą, improwizatorem, pedagogiem), ale też pisał bardzo dużo na chór, ma w swoim dorobku też utwory kameralne, na orkiestrę itp. Autor słynnych "Kolorowych kredek". Niektóre jego utwory wciąż są odnajdywane. Miał na swoim koncie wiele nagród i koncertów. Jeden z jego słynniejszych utworów to oratorium "Nativitas mundi". Ostatni utwór - "Missa Claromontana" dedykowana Janowi Pawłowi II. Śmierć Sawy i JP2 dzieli 25 dni, Sawa zmarł 27 kwietnia 2005 roku w Warszawie.

Posłuchajcie parę utworów z jego twórczości:

26 i 27 kwietnia odbędą się na UMFC koncert oraz konferencja z muzyką Sawy, a więcej informacji o wydarzeniach znajdziecie na fanpage'u Towarzystwa im. Mariana Sawy (klik).

Na portalu Presto już wcześniej publikowaliśmy o Marianie Sawie. Możecie tu przeczytać artykuł Mai Baczyńskiej (klik).

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.