posłuchaj jak brzmi KOSMOS! [Festiwal Muzyka+Nauka w NOSPR]
Już w najbliższy weekend NOSPR zaprasza na nowy interdyscyplinarny festiwal! Muzyka+Nauka „KOSMOS” to dwa dni wypełnione wydarzeniami ze świata muzyki, nowych technologii i astronomii dla uczestników w każdym wieku. Obok muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na scenie pojawią się znani popularyzatorzy nauki, m.in. dr Tomasz Rożek i dr Jerzy Jarosz, a na korytarzach będzie można wziąć udział w pokazach VR oraz seansach w mobilnym planetarium.
Takiego festiwalu nie było dotąd w żadnej sali koncertowej w kraju. W ostatni weekend czerwca (29-30.06) przestrzenie NOSPR wypełni masa atrakcji dla geeków, fanów astronomii i miłośników symfonicznego brzmienia. „Chcemy, żeby Muzyka+Nauka inspirował do patrzenia na świat z różnych perspektyw. W trakcie festiwalu każdy będzie mógł zbliżyć się do świata nowych technologii i nauk ścisłych. A tych, którzy na co dzień pasjonują się nauką, zachęcamy w ten weekend do spojrzenia na świat oczami artysty.” – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR.
Pierwszej edycji festiwalu towarzyszy hasło przewodnie „KOSMOS”. Usłyszymy muzykę do filmów sci-fi w wykonaniu zespołu Pataflafla, a dzięki okularom VR polecimy w kosmos przy dźwiękach V Symfonii L. v. Beethovena. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu (29.06) zespół NOSPR pod batutą Roberta Zieglera i z gościnnym udziałem Grzegorza Damięckiego zaprezentuje wyjątkowe dzieło Philipa Glassa – Icarus at the Edge of time. To rodzaj wideo-oratorium skonstruowanego na podstawie książki Briana Greene’a, światowej sławy fizyka i popularyzatora nauki. Spektakularne animacje i fascynująca oprawa dźwiękowa przenoszą w tym spektaklu antyczny mit o Ikarze w świat czarnych dziur i międzygalaktycznych podróży.
Oprócz wydarzeń muzycznych na program festiwalu złożą się również inne atrakcje dla uczestników w każdym wieku. Wchodzących do budynku NOSPR powita ogromna kopuła mobilnego planetarium, w którym pracownicy Planetarium Śląskiego poprowadzą projekcje dla różnych grup wiekowych. Oprócz tego na najmłodszych czekać będą m.in. warsztaty perkusyjne Kosmiczne rurki, zajęcia plastyczne NOSPRjanie wylądowali czy też warsztaty teatru cieni. Młodzież i dorosłych organizatorzy zapraszają na prelekcje o matematycznych wzorach klasycznej harmonii i współczesnych piosenek – Patent na przebój, prezentację Michała Mendyka, Polak melduje z kosmosu, oraz wykłady dr Tomasza Rożka o Dźwiękach wszechświata i dr Jerzego Jarosza o Harmonii sfer niebieskich. Także dla dorosłych przewidziane zostały zajęcia z aktywnym udziałem, takie jak warsztaty budowania instrumentów czy Spacer dźwiękowy prowadzony przez Daniela Brożka. Podczas festiwalu będzie również wyjątkowa możliwość, żeby zwiedzić studio nagrań NOSPR, gdzie Wojciech Marzec opowie o Matematycznych modelach dźwiękowych w fonografii i wytłumaczy jak działa Sound design w słuchowisku.
Na większość wydarzeń wstęp jest wolny, lub bezpłatny po dokonaniu internetowej rejestracji rozpoczynającej się 19 czerwca. Na koncert Icarus at the Edge of time dostępne są już bilety w cenie 35zł. Więcej informacji o festiwalu i biletach, a także szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.nospr.org.pl.
{info. pras}