Ponowne oczekiwanie na "Korczaka"

17.09.2012

Ukazanie w jakimkolwiek rodzaju sztuki tragedii Holocaustu nie jest zadaniem łatwym. Przedstawienie jej w musicalu -  zdawałoby się, niewykonalnym. Choć "musical" to w tym przypadku nazwa dość nieszczęśliwa, nie tyle ze względu na formę, co wywoływanie przez nią skojarzenia i kontrowersje. Być może to właśnie one stały się przyczyną protestów, które ostatecznie uniemożliwiły przedstawienie wersji koncertowej spektaklu „Korczak” na terenie parkingu Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Wersja ta, w wariancie anglojęzycznym, wykonana została zatem na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen – a reakcje po jej zakończeniu pokazały dobitnie, iż twórcy dalecy byli od zranienia czyichkolwiek uczuć religijnych. 50-minutowy występ artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończył się oklaskami na stojąco, łzami wzruszenia, bisem oraz bardzo życzliwym przyjęciem niemieckiej prasy. Wzruszenie towarzyszące śpiewowi dziecięcego chóru, nadzieja bijąca z niepozbawionego trosk, ale pełnego radości życia dzieci w Domu Sierot, ukazanie potęgi człowieka – tego typu wrażenia  pojawiają się w prasowych komentarzach najczęściej.

Brytyjski pierwowzór musicalu „Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre Kingston w Londynie, zyskując wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: „Poruszająca i niesamowita historia", „Triumf nadziei nad śmiercią", „Podnoszący na duchu".

Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści – śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielili się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie – Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Płatek, autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki. Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W procesie prób i sesji warsztatowych rozwijały one swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

Polska prapremiera musicalu zwieńczy odbywającą się 29 września XV Konferencję Korczakowską współorganizowaną przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i OiFP.

Spektakl muzyczny został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka.

Karolina Roszczyk na podstawie materiałów organizatora.

Fotografie: Wojtek Oksztol

Projekt plakatu: Ryszard Horowitz

Więcej informacji: http://korczakmusical.com

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.