"Polski plakat muzyczny"
Ponad 400 reprodukcji polskich plakatów muzycznych z lat 1899-2012 znalazło się w albumie "Polski plakat muzyczny" Krzysztofa Dydo. W publikacji można prześledzić historię sztuki plakatowej od Władysława Skoczylasa do Andrzeja Pągowskiego.
Kazimierz Sichulski, Stefan Norblin, Henryk Tomaszewski, Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Lech Majewski - reprodukcje plakatów muzycznych m.in. tych artystów zgromadzono w albumie "Polski plakat muzyczny", pierwszej publikacji na ten temat.
Wśród reprodukcji można znaleźć plakaty promujące m.in. Konkurs Chopinowski, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Festiwal Muzyki Młodzieżowej "W rytmie ludowym", Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej, Festiwal Piosenki Żołnierskiej oraz festiwale jazzowe Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree. Prace polskich plakacistów promowały też bale artystyczne, obchody muzycznych rocznic, koncerty, przedstawienia operowe i baletowe.
Prace przedstawione w albumie zostaną zaprezentowane na wystawie "Cała ta muzyka. Polski Plakat Muzyczny 1899-2012". Będzie można ją zobaczyć w dniach 07 listopada - 2 grudnia w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Wcześniej, od 30 sierpnia do 26 września, ekspozycję zorganizowano w Muzeum w Bielsku-Białej.
Zamieszczone w publikacji prace do 1945 r. pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej ASP w Krakowie oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pozostałe pochodzą z kolekcji Dydo. W posiadaniu autora publikacji znajduje się 40 tys. plakatów. Kolekcjoner jest pomysłodawcą Festiwalu Plakatu i Galerii Plakatu w Krakowie. W galerii można zobaczyć prace z jego kolekcji.
Dydo zasiadał w jury konkursu na plakat promujący IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Wystawa polskiego plakatu muzycznego będzie wydarzeniem towarzyszącym konkursowi.
IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w dniach 16-25 listopada w Katowicach. W tym jednym z najważniejszych polskich konkursów muzycznych weźmie udział 50 dyrygentów z całego świata. Mają oni do wyboru kilkadziesiąt kompozycji od baroku do współczesności.
Publikacja ukazała się nakładem Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.