Pokazy filmowe - Młodzi i FINA #1 oraz "Wesele"
Wraz z Nowym Rokiem FINA wraca z nowym cyklem filmowym. Będzie to kontynuacja idei prezentowania nowego polskiego kina. W ramach odcinka ot. "Akceptacja", zaprezentowany zostanie blok złożony z trzech filmów krótkometrażowych fabularnych oraz jednej krótkiej animacji.
Przypadkowo złożyło się tak, ze wszystkie wybrane filmy wyreżyserowane zostały przez kobiety. Co to znaczy? Tylko i aż tyle, że zostały zrealizowane z niezwykłą wrażliwością i dzięki wnikliwej obserwacji rzeczywistości społecznej. Obrazy podejmują różne tematy, ale wszystkie łączy jedna, tak ważna zwłaszcza na początku kolejnego rozdziału jakim jest Nowy Rok, akceptacja.
"Wenus z Willendorfu" w reżyserii Zuzanny Grajcewicz to gra z "bodyshaming". Groteskowa konwencja historii walki o utycie w klinice „Fit&Fat” minimalnie oswaja wciąż narastający problem społeczny.
"Maria nie żyje" autorstwa Martyny Majewskiej to surrealistyczna pośmiertna podróż, osnuta oniryczną atmosferą i dopełniona pięknymi czarno-białymi zdjęciami. O samobójczyni poszukującej przyczyny własnej śmierci, ciekawej jak świat wygląda po jej odejściu.
"Gwiazdeczka" Nataszy Parzymies film o więziennej rzeczywistości i konieczności integracji nawet w najmniej sprzyjających warunkach.
"Oddychaj" w reżyserii Kamili Jasińskiej (dziś już Okrutny) to autoterapeutyczna etiuda o lęku społecznym i nieśmiałości, która doskonale ilustruje reakcje wielu ludzi na stresujące sytuacje.
Program:
19 stycznia (wtorek)
Godz. 19.00
Prezentacja filmów na Ninateka.pl:
- "Wenus z Willendorfu", reż. Zuzanna Grajcewicz
- "Maria nie żyje" , reż. Martyna Majewska
- "Gwiazdeczka", reż. Natasza Parzymies
- "Oddychaj", reż. Kamila (Jasińska) Okrutny
Godz. 20.30
Streaming rozmowy na Zoomie z twórcami. Prowadzenie: Anna Serdiukow
Wesele | Sukienka na zmianę
kadr z filmu "Wesele", reż. Andrzej Wajda, Fototeka FINA
Kolejnym wyjątkowym spotkaniem będzie internetowa odsłona cyklu "Sukienka na zmianę". Gościnią Jagody Murczyńskiej będzie wybitna polska scenografka i kostiumografka, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która podczas spotkania na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5 opowie o swojej pracy artystycznej, m.in. przy filmie Wesele Andrzeja Wajdy, dostępnym tego wieczoru w Ninatece.
"Wesele" to ekstatyczna opowieść budująca narodową mitologię: kostiumy autorstwa Krystyny Zachwatowicz łączą tu najlepsze tradycje teatralne, głęboko zakorzenione w literaturze i malarstwie, z zacięciem dokumentalnym. Na ekranie spotykają się bohaterowie z różnych warstw społecznych, a drobiazgowo zaprojektowane kreacje spod ręki najlepszych krawcowych mieszają się z autentycznymi ludowymi strojami, skupowanymi od rodzin z podkrakowskich wiosek. Feeria barw przekłada się na portret czasu przełomu, obyczajowych i historycznych przemian, a kaskady czerwonych korali i mieszczańskie gorsety budują archetypiczne narracje o kobietach początku stulecia.
Program:
20 stycznia (środa)
Godz. 19:00
SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZACHWATOWICZ-WAJDĄ POPROWADZI JAGODA MURCZYŃSKA (NA ŻYWO NA FB FINA WAŁBRZYSKA 3/5)
Godz. 20:00
POKAZ FILMU WESELE, REŻ. ANDRZEJ WAJDA, 1972, 106 MINUT (FILM DOSTĘPNY W NINATECE 24 GODZINY, DO 21 STYCZNIA DO GODZ. 20:00)
O cyklu "Sukienka na zmianę"
Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze zdania dialogu. Mówi kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.
W polskim kinie przez dekady powraca temat dziejowych przemian: kapryśne wiatry historii, ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskają swój ślad także w kostiumach – z modnych gorsetów, wytartych płaszczy, czarnych koronek, ludowych spódnic, ekstrawaganckich okularów i jedwabnych sukienek możemy wyczytać historie o aspiracjach, kompleksach, nieuniknionych upadkach, szlachetnych zrywach i zuchwałości w sięganiu po nowe i nieznane.
W cyklu spotkań poświęconych sztuce filmowej kostiumografii prowadzący i goście rozmawiają o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków, jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę cykl poświęca bohaterkom: tym, które historycznym zmianom zawdzięczały nagłe awanse społeczne; tym, które same zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro; tym, które barwną osobowością i takimż ubiorem dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.
{info pras.}