Poczytajmy o Lustosławskim
Nakładem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego ukazały się dwie publikacje dotyczące życia i twórczości kompozytora. Są nimi „PostSłowie. Przewodnik po muzyce Witolda Lutosławskiego” Andrzeja Chłopeckiego oraz album w opracowaniu Elżbiety Markowskiej „Lutosławski 1913-2013”.
„PostSłowie. Przewodnik po muzyce Witolda Lutosławskiego” autorstwa wybitnego krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego zawiera nie tylko oryginalne i niezwykle wnikliwe omówienie większości utworów kompozytora, ale również rozbudowany, trzyczęściowy esej, w którym dokonana została synteza twórczości Lutosławskiego, ze wskazaniem na najbardziej znaczące momenty w dziejach jego kariery kompozytorskiej oraz subiektywny, nieco przekorny Alfabet Witolda Lutosławskiego, umieszczony na końcu książki.
„Lutosławski 1913-2013" to publikacja, która stanowi próbę dopełnienia portretu Witolda Lutosławskiego jako twórcy i człowieka. Zawiera efekty kwerend w udostępnionych zbiorach rodziny, kilkorga przyjaciół i podstawowych zbiorach archiwów instytucjonalnych (np. Polskiego Radia). Czytelnik znajdzie w albumie podstawowe, wielokrotnie powtarzane informacje o kompozytorze, ale zostanie zaproszony do wędrówki przez jego biografię ścieżkami mało uczęszczanymi, które czasem prowadzą przez zakamarki dotychczas nieodwiedzane. Album pokazuje Witolda Lutosławskiego takim, jakim był od lat najwcześniejszych do ostatnich, jakiego zapamiętali najbliżsi przyjaciele, rodzina, z jakim mieli do czynienia entuzjaści młodsi o dwa pokolenia.
Album ukazał się w polskiej i angielskiej wersji językowej.