Po raz pierwszy odbędzie się Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition

25.07.2019
Po raz pierwszy odbędzie się Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition

Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2019 to pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla dyrygentów orkiestr dętych, który odbędzie się w Warszawie na jesieni br. Jest to drugi tego typu konkurs w Europie (pierwszy odbywa się w Kerkrade w Holandii).

Jego realizacja wiąże się z coraz większą liczbą absolwentów specjalności dyrygentura orkiestr dętych akademii muzycznych w całej Europie i na świecie. Konkurs ma charakter otwarty – zaadresowany jest dla wszystkich dyrygentów orkiestr dętych bez ograniczeń wiekowych. Dyrygenci poprowadzą renomowane warszawskie orkiestry dęte. Będą oceniani przez profesjonalne jury, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Szymon Kawalla – Dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W skład jury konkursowego wejdą także najwybitniejsi dyrygenci polskich orkiestr dętych: ppłk Adam Czajkowski – wieloletni kapemistrz-dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego w Warszawie, Jarosław Ignaszak – dyrygent orkiestry dętej Akademii Muzycznej w Krakowie, mgr Tomasz Labuń – dyrygent Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz dr Jarosław Praszczałek – pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także dyrygent Youth Warsaw Wind Orchestra oraz Orkiestry Dętej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Warsaw Wind Music. Laureatom konkursu przyznane zostaną nagrody w formie koncertów galowych z najlepszymi w Polsce orkiestrami dętymi, w sezonie artystycznym 2019/2020. W pierwszym etapie konkursu (23-24 października br. Sala Koncertowa PSM I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie), będącym jednocześnie fazą preeliminacyjną, kapelmistrzowie zadyrygują dwoma fortepianami. Będą musieli sobie poradzić z Dance Sacrale ze Święta Wiosny Igora Strawińskiego oraz Bajką Stanisława Moniuszki. Etap drugi i trzeci odbędzie się w dniach 25-27 października br. w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, a uczestnikom konkursu towarzyszyć będzie Youth Warsaw Wind Orchestra (młodzieżowa orkiestra dęta złożona ze studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz najzdolniejszych uczniów warszawskich szkół muzycznych II stopnia) oraz Orkiestra Reprezentacyjna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tutaj wśród utworów obowiązkowych znalazły się utwory mistrzów muzyki klasycznej (Serenada d-moll na instrumenty dęte op.44 Antoniego Dvorzaka czy Druga suita F-dur na orkiestrę wojskową Gustava Holsta), ale także premierowe dzieła polskich, współczesnych kompozytorów  (Wariacje filmowe na temat arii "Szumią jodły na gór szczycie" Stanisława Moniuszki autorstwa Tomasza Dudzińskiego oraz Uwertura rok 1918 na orkiestrę dętą Artura Słotwińskiego).

Zainteresowanie konkursem jest ogromne! – podkreśla dr Jarosław Praszczałek z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, sekretarz jury, pomysłodawca i koordynator konkursu. – Każdego dnia otrzymujemy nowe zgłoszenia od dyrygentów z Hiszpanii, Rosji, Szkocji, Włoch, ale także dalekiego Tajwanu czy Korei Południowej. Najmniejsze chęci (na tę chwilę) do wzięcia udziału w wydarzeniu, wyrażają niestety kapelmistrzowie… z Polski. Repertuar konkursu faktycznie nie jest prosty, szczególnie, że w pierwszym etapie dyrygenci będą się musieli zmierzyć z Dance Sacrale Igora Strawińskiego. A jest to kompozycja niezwykle wymagająca dla każdego dyrygenta, ponieważ prawie każdy takt jest tam w innym metrum! Nasz konkurs to jednak nie tylko rywalizacja. Przesłuchaniom towarzyszyć będą wykłady i wystawy, które przygotowujemy w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Wieczorami wykładowcy wyższych uczelni muzycznych i członkowie jury mówić będą o historii orkiestr dętych, instrumentacji na orkiestrę dętą, ale także o literaturze specjalistycznej dla kapelmistrzów. Nasza impreza to więc nie tylko rywalizacja, ale także nauka i możliwość spotkania dyrygentów z całego świata. Dodatkowo naszym celem jest przekonanie środowiska muzycznego w Polsce, że orkiestry dęte, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, nie są tylko zespołami amatorskimi, lecz pełnoprawnymi uczestnikami życia muzycznego. Podczas konkursu pragniemy więc promować muzykę współczesną pisaną na orkiestrę dętą. A ponieważ rok 2019 to także rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, to akcenty moniuszkowskie obecne będą zarówno podczas przesłuchań konkursowych, jak i wykładów.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej wwecc.warsawwindmusic.pl

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.