„Po Cichu. O muzyce i literaturze” - nowy cykl rozmów online PWM
Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.
– Zapraszam Państwa na serię spotkań: z kompozytorami, autorami, artystami związanymi z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem fonograficznym Anaklasis – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM. – Rozmawiać będziemy o nowych kompozycjach, o przygotowywanych publikacjach nutowych i książkowych, o nagrywanych właśnie płytach. Z moimi gośćmi porozmawiam także o prywatnych rekomendacjach muzycznych i książkowych. Do zobaczenia!
Każda z rozmów to unikatowa okazja do spotkania z ulubionymi artystami w domowym zaciszu: do poznania ich artystycznych inspiracji i odkrycia historii powstawania najpiękniejszej muzyki i pasjonujących książek.
Cykl „Po Cichu. O muzyce i literaturze” otworzyło spotkanie z prawnikiem i muzykiem dr. hab. Grzegorzem Manią, autorem książki Muzyka w prawie autorskim, jednej z najnowszych pozycji w katalogu PWM. Autor opowiedział o kulisach powstawania książki, przedstawił ciekawostki dotyczące prawa własności intelektualnej, podzielił się spostrzeżeniami z pracy z dziećmi w ramach kampanii PWM „Jesteś twórcą – masz prawo”, ale także zdradził, co –poza prawem – gra obecnie w jego głowie i głośnikach.
W kolejnym odcinku, który będzie dostępny od 27 maja, dowiem się o najnowszych odkryciach dotyczących Stanisława Moniuszki opowie Magdalena Dziadek, autorka publikacji Podróż przez dźwięki, poświęconej twórcy polskiej opery narodowej. Moniuszkowski maj bez takiej rozmowy nie byłby kompletny.
Dzień Dziecka stanie pod znakiem literatury dla najmłodszych melomanów. Daniel Cichy do domowego studia zaprosi Katarzynę Huzar-Czub, autorkę, wprowadzającą wszystkich w wierszowany świat Sonostworów, opowiadającą najmłodszym o najznamienitszych polskich kompozytorach.
W Święto Muzyki – 21 czerwca – Daniel Cichy porozmawia z Danutą Gwizdalanką o istocie sztuki dźwięków. Podstawą do dyskusji będzie jeszcze pachnąca drukarnia najnowsza publikacja poczytnej autorki: Symfonia na 444 głosy.
Nie zabraknie również inspirujących rozmów o współpracy kompozytorów z wykonawcami oraz o kulisach działalności fonograficznej. Daniel Cichy odwiedzi światowej sławy artystów związanych z wytwórnią Anaklasis, powołaną przez PWM jesienią 2019 roku: wszechstronnego kompozytora Macieja Zielińskiego (autorem dżingla do „Po Cichu”), wybitnego bas-barytona Tomasza Koniecznego, uznanego kompozytora Zygmunta Krauzego i Kubę Stankiewicza, jazzmana o wyjątkowej pomysłowości improwizacyjnej i interpretacyjnej.
Z kolei Marcin Wawruk, autor publikacji „Rytmetyka chóralna w ćwiczeniach i podpowiedziach” opowie o rozwijaniu kompetencji rytmicznych, które mogą być wykorzystywane na każdym szczeblu edukacji muzycznej.
Ciepła, domowa atmosfera i nieśpieszne rozmowy o muzyce to przepis na udane popołudnie!
Pierwszy odcinek dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=025gw3DZI3c
{info. pras}