„Po Cichu. O muzyce i literaturze”

Cykl „Po Cichu. O muzyce i literaturze” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zyskał wielką sympatię i uznanie widzów. Ciekawe, wirtualne rozmowy towarzyszyły melomanom przez cały 2020 rok. Dzięki tym niespiesznym wywiadom mogli odwiedzić twórców w ich domach, dowiedzieć się czegoś ciekawego na ich temat, zapytać o tajniki ich warsztatu czy poznać inspiracje i zachwyty.

Druga odsłona cyklu zapowiada się równie interesująco.

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Co stanowi wyzwanie w pracy nad trudnymi kompozycjami? Czy muzyka filmowa jest gorsza, a może lepsza? Jak pisać o muzykologii? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania znajdą się w nowych odcinkach, które już niebawem ukażą się w kanałach PWM. Rozmowom niezmiennie przewodniczyć będzie dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

- Wybitni artyści i znakomici autorzy, muzycy, kompozytorzy, badacze, pedagodzy i pisarze. Łączy ich jedno – miłość do muzyki i przyjaźń z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zapraszam na drugą odsłonę cyklu „Po Cichu o muzyce i literaturze”.

Drugą część cyklu „Po Cichu. O muzyce i literaturze” otworzy spotkanie z Violettą Rotter-Kozerą. Już 21 lutego autorka książki „Kilar. W bliskim planie” opowie o kompozytorze. A szczególnie o jego filmowym obliczu. Data tego spotkania nie jest przypadkowa – to właśnie wtedy - 46 lat temu - „Ziemia Obiecana” ze spektakularną muzyką Kilara weszła do kin.

3 marca obchodzić będziemy rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego. Z tej okazji Daniel Cichy w rozmowie z profesor Iwoną Lindstedt – autorką książki „Kazimierz Serocki. Piszę tylko muzykę” - opowiedzą o tym posiadającym wiele artystycznych oblicz kompozytorze. Nie zabraknie również refleksji na temat muzykologii i o tym, jak okładka książki może zaintrygować czytelnika. 

8 marca - rozmowa o kobietach z kobietami. Gościem Daniela Cichego będzie Marzena Diakun. Jedna z czołowych dyrygentek na świecie. Podstawą do dyskusji będzie najnowsza płyta wytwórni Anaklasis: „POLISH HEROINES OF MUSIC”, na której znalazły się kompozycje Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Agaty Zubel czy  Grażyny Bacewicz.

Płytom Anaklasis dedykowane będą również kolejne dwa spotkania cyklu „Po Cichu o muzyce i literaturze. 19 kwietnia usłyszeć będzie można o premierowym krążku Marcina Stańczyka „ACOUSMATIC MUSIC”, z kolei 19 maja Daniel Cichy porozmawia z Krzysztofem Herdzinem o cieszącej się dużą popularnością muzyce z płyty: „Impressions on Paderewski”.

17 czerwca przeniesie słuchaczy na magiczne Podhale i przy dźwiękach góralskiej muzyki będzie można spotkać się z Krzysztofem Trebunie-Tutką, autorem „Muzyki Skalnego Podhala” -. pionierskiego podręcznika do nauki gry na prymach i sekundach. Tego jeszcze nie było!

Druga część roku 2021 będzie równie ekscytująca. Na wirtualnej kanapie Daniela Cichego zasiądą: Aleksander Nowak, Szymon Nehring, Marcin Gmys, Ignacy Lisiecki oraz Dariusz Terefenko.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów